Solana 60 Doların Üzerinde Tüm Zamanların Yeni En Yüksek Seviyesine Çıktı

Solana blok zincirinin yerel tokeni SOL, ağın hızla benimsenmesiyle Pazartesi günü 60 doların üzerinde yeni bir rekor kırdı.

Kripto para birimi, ET 5:16 itibariyle %36 artışla son 24 saat içinde en iyi performans gösterenler arasında yer alıyor. Ralli, bu sabah erken saatlerde SOL’yi 64.80$’a yükseltti ve tarihte ilk kez 60$ eşiğini geçti. Ocak ayında, jeton sadece 2 dolardı.

2017 yılında ICO patlamasının ortasında kurulan Solana, merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için tercih edilen blok zinciri olarak Ethereum’a meydan okuyan biri olarak ortaya çıktı. Polkadot ve Cardano gibi sözde “ETH katilleri” gibi, proje daha hızlı ve daha verimli bir alternatif sunduğunu iddia ediyor. Örneğin Solana, saniyede 50.000’den fazla işlem gerçekleştirebildiğini ve Visa’nın talep ettiği saniyede 65.000 işlem mesajına (TPS) rakip olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, ağın doğrulayıcılarından biri olan Stake Tesisleri tarafından sağlanan bir bilgi platformu olan solanabeach.io’ya göre şu anda 6.110 TPS’yi yönetiyor.

Solana’nın önemli ayırt edici özelliklerinden biri, blok zincirine yeni işlemler eklemek için geçmiş konsensüs mekanizmasının kanıtıdır; bu, belirli bir olayın belirli bir zamanda, doğrulayıcıların zamanlama üzerinde anlaşmak için birbirleriyle konuşmasını gerektirmeden gerçekleştiğini gösterir. Projenin kurucusu ve CEO’su Anatoly Yakovlenko’ya göre bu, daha fazla hız ve güvenlik sağlıyor.

Haziran ayında, ağı geliştiren bir teknoloji şirketi olan Solana Labs, sektördeki en büyük bağış toplama turlarından biri olan Andreessen Horowitz ve Polychain Capital liderliğindeki 314,15 milyon dolarlık özel token satışını tamamladı. Sam Bankman-Fried’den Alameda Research de zama katıldı.