Sanal Para Nedir?

Sanal para nedir? Yalnızca elektronik biçimde kullanılabilen, düzenlenmemiş bir dijital para birimi türüdür. Yalnızca belirlenmiş yazılımlar, mobil veya bilgisayar uygulamaları özel dijital cüzdanlar aracılığıyla depolanır, işlem görür. İşlemler internet üzerinden güvenli özel ağlar aracılığıyla gerçekleşir. Sanal para, blok zinciri ağında bulunan kripto para birimlerini de içeren dijital para birimi grubunun bir alt kümesi olarak kabul edilir.
Kripto Para Nedir?” sorusunun cevabı için tıklayınız.

  • Sanal para, merkezi bir bankacılık otoritesi tarafından kontrol edilmeyen blok zinciri ağı içinde tutulan para birimidir.
  • Sanal para, dijital para biriminden farklıdır, çünkü dijital para, bir banka tarafından dijital biçimde verilen para birimidir.
  • Sanal para düzenlemeye tabi değildir ve bu nedenle ticaretin arkasındaki tek gerçek güç tüketici duyarlılığı olduğu için dramatik fiyat hareketleri yaşar.

Sanal Para Nedir?

Sanal para birimi, özel ihraççılar, geliştiriciler veya kurucu kuruluş tarafından çıkarılabilen, yönetilebilen ve kontrol edilebilen parasal değerin elektronik bir temsili olarak tanımlanabilir. Bu tür sanal para birimleri genellikle belirteçler cinsinden temsil edilir ve yasal bir ihale olmaksızın düzenlenmemiş olarak kalabilir.

Normal paranın aksine, sanal para bir güven sistemine dayanır. Merkez bankaları veya başka bir bankacılık düzenleyici otoritesi tarafından ihraç edilemez. Değerlerini, kripto para birimleri durumunda madencilik veya temel alınan varlığın desteklenmesi gibi temel mekanizmaya dayalı olarak elde ederler. Kripto para fiyatlarını izleyen herkes psikolojik ticaretin tahterevalli etkisini görecektir.

Terim, 2012 yılı civarında, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB), “düzenlenmemiş bir ortamda dijital para türlerini sınıflandırmak için sanal para birimini tanımlamasıyla ortaya çıktı, geliştiricileri tarafından ihraç ve kontrol edildi. Belirli bir sanal topluluğun üyeleri arasında bir ödeme yöntemi olarak kullanıldı.” Bitcoin News’e göre.

Ortak halk tarafından kullanılmasının yanı sıra, bir sanal para birimi sınırlı kullanıma sahip olabilir. Yalnızca belirli bir çevrimiçi topluluğun üyeleri veya özel ağlarda çevrimiçi işlem yapan sanal kullanıcı grubu arasında dolaşımda olabilir. Sanal para birimleri çoğunlukla eşler arası ödemeler için kullanılıyor. Mal ve hizmet satın alımında giderek artan bir kullanım alanları oluşuyor.

Merkezi bir düzenleyici otoritenin olmaması nedeniyle, sanal para birimleri değerlemelerinde geniş dalgalanmalara eğilimlidir.

Dijital, Sanal ve Kripto Para Birimleri Arasındaki Farklar

  • Dijital para birimi düzenlenebilir veya düzenlenmemiş olabilir. İlk durumda, egemen bir para birimine adlandırılabilir – yani bir ülkenin merkez bankası fiat para birimi notlarının dijital bir biçimini çıkarabilir. Öte yandan, sanal bir para birimi genellikle düzenlenmeden kalır ve bu nedenle bir tür dijital para birimi oluşturur.
  • Bitcoin ve ethereum gibi kripto para birimleri, sanal para birimi grubunun bir parçası olarak kabul edilir. Bir kripto para birimi, işlemleri güvenli ve özgün tutan, ayrıca yeni para birimlerinin oluşturulmasını yönetmeye ve kontrol etmeye yardımcı olan kriptografi teknolojisini kullanır. Bu tür kripto para birimleri, halka açık özel blok zinciri tabanlı ağlar üzerinden işlem görür. Herkes katılabilir ve kripto para birimlerinde işlem yapmaya başlayabilir.

Bunları da sevebilirsiniz