Proof of Stake (PoS) Nedir?

Proof of Stake (PoS) kavramı, bir kişinin elinde bulundurduğu coin miktarına göre blok işlemlerini madencilik yapabileceğini veya doğrulayabileceğini belirtir. Bu, bir madencinin sahip olduğu daha fazla madeni paraya sahip oldukları anlamına gelir.

  • Proof of Stake (POS) ile kripto para madencileri, bir madencinin elinde bulundurduğu coin miktarına göre blok işlemlerini madencilik yapabilir veya doğrulayabilir.
  • Proof of Stake (POS), işlemleri onaylamak ve zincire yeni bloklar eklemek için kullanılan Blockchain teknolojisindeki orijinal fikir birliği algoritması olan Proof of Work’e (POW) alternatif olarak oluşturuldu.
  • Proof of Work (POW), madencilerin sonuçta faturayı ödemek için madeni paralarını satmaları gerektiğinden büyük miktarda enerji gerektirir; Proof of Stake (PoS), bir madenci tarafından tutulan madeni paraların yüzdesine dayalı madencilik gücü verir.
  • Proof of Stake (POS), bir saldırıyı madenci için daha az avantajlı hale getirecek şekilde tazminat yapılandırdığı için madencilerin ağa saldırma potansiyeli açısından daha az riskli olarak görülüyor.
  • En büyük kripto para birimi olan Bitcoin, hisse kanıtı yerine iş kanıtı üzerinde çalışır.

Proof of Stake’i (PoS) Nedir, Nasıl çalışır?

Proof of Stake, Proof of Work (PoW) kavramına alternatif olarak, ikincisinde bulunan sorunları çözmek için oluşturuldu. Şu anda, yalnızca altcoinler, hisse kanıtı kavramını kullanır. Bir işlem başlatıldığında, işlem verileri maksimum 1 megabayt kapasiteli bir bloğa yerleştirilir ve ardından ağdaki birden çok bilgisayar veya düğüm arasında çoğaltılır. Düğümler, blok zincirinin idari organıdır ve her bloktaki işlemlerin meşruiyetini doğrular.

Doğrulama adımını gerçekleştirmek için, düğümlerin veya madencilerin, iş kanıtı problemi olarak bilinen bir hesaplama bulmacasını çözmeleri gerekir. Her blok işlem probleminin şifresini çözen ilk madenci bir jeton ile ödüllendirilir. Bir işlem bloğu doğrulandıktan sonra, halka açık şeffaf bir defter olan blok zincirine eklenir.

Proof of Stake Madencilik Gücünü Nasıl Ele Alır?

Madencilik, hesaplama zorluklarını çözmek için farklı kriptografik hesaplamaları çalıştırmak için büyük miktarda bilgi işlem gücü gerektirir. Bilgi işlem gücü, iş kanıtı için gereken yüksek miktarda elektrik ve güç anlamına gelir.

2015 yılında, bir Bitcoin işleminin günde 1.57 Amerikan hanesine elektrik sağlamak için gereken elektrik miktarını gerektirdiği tahmin ediliyordu. Bu sayı ancak o zamandan beri yükseldi. Cambridge Üniversitesi’nin Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne göre, Bitcoin tüketicileri yılda yaklaşık 119,87 terawatt-saat, bu da Birleşik Arap Emirlikleri ve Hollanda gibi ülkelerin yıllık tükettiğinden daha fazla.1 Elektrik faturasını ödemek için madenciler genellikle ödüllerini satarlardı. Bu da kripto para biriminin fiyatında aşağı yönlü bir harekete yol açar.

Proof of Stake (PoS), madencilik gücünü bir madencinin elindeki madeni paraların oranına bağlayarak bu sorunu çözmeyi amaçlar. Bu şekilde, PoW bulmacalarını yanıtlamak için enerji kullanmak yerine, bir PoS madencisi, sahip oldukları hisseyi yansıtan işlemlerin bir yüzdesini madencilik yapmakla sınırlıdır. Örneğin, mevcut madeni paraların %3’üne sahip olan bir madenci teorik olarak blokların sadece %3’ünü kazabilir.

Ağ Saldırısı Riski

Bitcoin bir PoW sistemi kullanır ve bu nedenle olası bir Avam Kamarası Trajedisine karşı hassastır. Müştereklerin Trajedisi, madencilikten elde edilen blok ödülünün çok az olması veya hiç olmaması nedeniyle daha az bitcoin madencisinin bulunacağı gelecekteki bir zamana atıfta bulunur. Kazanılacak tek ücret, kullanıcılar işlemleri için daha düşük ücretler ödemeyi tercih ettikçe zamanla azalacak olan işlem ücretlerinden gelecektir.

Madeni paralar için gereken madencilikten daha az madenci ile ağ, %51 saldırısına karşı daha savunmasız hale gelir. %51 saldırısı, bir madenci veya madencilik havuzunun ağın hesaplama gücünün %51’ini kontrol etmesi ve ağdaki diğerlerinin işlemlerini geçersiz kılarken kendileri için sahte işlem blokları oluşturmasıdır.

PoS ile, saldırganın %51 saldırısı gerçekleştirmek için kripto para biriminin %51’ini alması gerekir. Pay kanıtı, bir kripto para biriminde %51 hisseye sahip bir madencinin ağa saldırmasını dezavantajlı hale getirerek bu ‘trajediyi’ önler. Saygın bir dijital madeni paranın %51’ini biriktirmek zor ve pahalı olsa da, madeni parada %51 hissesi olan bir madenci, çoğunluk hissesine sahip oldukları bir ağa saldırmak için en iyi çıkarlarına sahip olmayacaktı.

Kripto para biriminin değeri düşerse, bu, varlıklarının değerinin de düşeceği ve bu nedenle çoğunluk hissesi sahibinin güvenli bir ağ sürdürmeye daha fazla teşvik edileceği anlamına gelir.

Bitcoin’e ek olarak Litecoin (LTC) de PoW yöntemini kullanır. Nxt (NXT), PoS yöntemini kullanan bir kripto para örneğidir. Peercoin (PPC) gibi bazı madeni paralar, her iki yöntemin de dahil edildiği karma bir sistem kullanır. Şu anda, Ethereum (ETH) bir PoS sistemine geçme sürecindedir.

Proof of Stake Sıkça Sorulan Sorular

Stake Kanıtı Nedir?
Proof of Stake (PoS) kavramı, bir kişinin elinde bulundurduğu coin miktarına göre blok işlemlerini madencilik yapabileceğini veya doğrulayabileceğini belirtir.

Proof of Work ve Proof of Stake Arasındaki Fark Nedir?
Proof of Stake (POS), işlemleri onaylamak ve zincire yeni bloklar eklemek için kullanılan Blockchain teknolojisindeki orijinal fikir birliği algoritması olan Proof of Work’e (POW) alternatif olarak oluşturuldu.

Hangi Coin’ler Proof of Stake Kullanıyor?
Peercoin, Nxt, Blackcoin ve ShadowCoin’in tümü hisse kanıtı kullanır.

Proof of Stake Güvenli mi?
Proof of Stake (POS), bir saldırıyı madenci için daha az avantajlı hale getirecek şekilde tazminat yapılandırdığı için madencilerin ağa saldırma potansiyeli açısından daha az riskli olarak görülüyor.

Bitcoin Proof of Stake Olarak Değişebilir mi?
Lojistik olarak, geçişte yer alan bazı teknik zorluklar nedeniyle Bitcoin’in hisse kanıtına dönüşmesinin neredeyse imkansız olduğuna dair bir tartışma var, bu da şu anda bitcoin’e en çok çaba harcayanları gerçekten dezavantajlı hale getirecek. Ancak teoride, İsviçreli kripto para komisyoncusu Bitcoin Suisse’in kurucusu da dahil olmak üzere birçok kişi, sonunda Bitcoin’in bir hisse kanıtı modeline geçeceğini tahmin ediyor.

Bunları da sevebilirsiniz