Onaylandı: Bitcoin ve Monero Arasında Atomik Takaslar Başlıyor

Ana ağdaki birinci ve ikinci Monero Atom Takaslarını bildirildi. Bu tür değişkenleri araştıryorsanız, ademi merkeziyetçilik ve mahremiyet için harika bir gün. Seth For Privacy’nin bildirdiği gibi, “Bugün, Bitcoin <> Monero’yu, Tor üzerinden doğrudan eşler arası olacak şekilde, herhangi bir emanetçi veya güvenilir 3. taraf-KYC (Müşterinizi Tanıyın) bilgisi- olmadan takas edebilirsiniz.”.

Atomik Takas işleminin açıklaması daha fazla özel olamazdı. “34 dakika sürdü, tamamen Tor üzerinden yapıldı, benim tarafımdan herhangi bir etkileşim gerektirmedi ve hiç bir aracı ya da koruyucu olmadan eşler arası gerçekleşti.”

Peki, Atomik Swaplar Nelerdir ve Nasıl Çalışırlar?

Basit bir tanım için Localmonero’nun kılavuzundan alıntı yapalım:

Atomik takas, farklı blok zincirlerinde iki farklı kripto para biriminin aracı olmadan güvenilir bir şekilde değiştirilebildiği bir protokoldür. Bu, eğer birisi A kripto para birimini B kripto para birimi ile takas etmek isterse, bunu merkezileştirilmiş veya merkezi olmayan bir değişim olmadan yapabilecekleri anlamına gelir.

Aşırı basitleştiren Atomic Swap’lar, güvene dayalı olmayan bir işlem gerçekleştirmek için kripto para birimlerinin kodunda bulunan güven ve garanti unsurlarını kullanır. İki kullanıcı bir işleme girdiğinde, sistem iki çoklu imza kasası oluşturur ve kullanıcılar anahtarları değiştirir. Ancak, her zaman “ilişkili karşı taraf riski” vardır. Bu sorunun nasıl çözüleceğine dair biraz teknik bir açıklama için, güvenilir Investopedia’mıza göz atalım:

Atomik takaslar, bu sorunu Hash Timelock Sözleşmeleri (HTLC) kullanarak çözer. Adından da anlaşılacağı gibi, HTLC, taraflar arasında doğrulanabilen bir kriptografik karma işlevinin oluşturulmasını içeren, taraflar arasında zamana bağlı bir akıllı sözleşmedir.

Atomik takaslar, her iki tarafın da bir kriptografik karma işlevi kullanarak belirli bir zaman dilimi içinde fonların alındığını onaylamasını gerektirir. İlgili taraflardan biri işlemi zaman çerçevesi içinde onaylayamazsa, işlemin tamamı geçersiz sayılır ve fonlar değiş tokuş edilmez.

Ancak Monero söz konusu olduğunda, bu tür işlemleri imkansız kılan bir sorun var. Sorunun basit bir açıklaması için localmonero’nun kılavuzunu bir kez daha alıntılayalım:

Monero’nun halka imzaları gizlilik teknolojisi nedeniyle, bir işlemin göndericisi her zaman belirsizdir. Protokol, işlemin nereden geldiğini bilmese bile nasıl iade işlemi yapabilir?

Monero Sorunu Nasıl Çözdü?

Bir kez daha aşırı basitleştiren sistem, önce Bitcoin’i gönderir. Bu şekilde bir sorun olması durumunda sistem Bitcoin’in iade yöntemini kullanabilir. Tabii ki, süreç çok daha karmaşık ve yıllarca süren bir çalışma gerektiriyor. Teknik olarak zamanınız varsa, Comit Network’ün Monero Atomic Swaps problemini nasıl çözdüğünün tam açıklaması burada.

İdeal bir dünyada, kişinin para iadesi ve işlemleri cezalandırma konusunda endişelenmesi gerekmez, ancak bu durumda ilk etapta atomik takaslara ihtiyaç duyulmaz. Gerçek dünyada, Bob, blok zincirinde para taahhüt eder etmez takasın gerçekleşmesini teşvik edecek bir mekanizmaya ihtiyacımız var; ve her iki tarafın da isterlerse geri ödeme yapmak için yeterli zamana sahip olmasını sağlayacak bir mekanizma.

Bu bizi “Zincirler arası takasların geleceği ve bugün mümkün” diyen Seth For Privacy’ye geri getiriyor. Topluluğa, Monero Atom Takaslarını gerçekleştirmek için Comit Network tarafından geliştirilen araçların nasıl kullanılacağına dair adım adım bir kılavuz sağlayarak üzerine düşeni yaptı. Şu ana kadar BTC’yi yalnızca XRM ile değiştirebileceğinizi belirtmekte fayda var. Bunun tersini yapmak için ASB aracını çalıştırmanız ve Seth gibi bir Monero Atomik Takas sağlayıcısı olmanız gerekir.

Bu makaleyi, Seth For Privacy’nin sorumluluk reddinin bu kısmından alıntı yapmadan bitiremeyiz:

Takaslar her zaman ya tam bir takasla ya da her iki tarafın da parayı geri almasıyla sona ermelidir, ancak hataların olabileceğini ve genel olarak atomik takaslar için çok erken olduğunuzu unutmayın.

Öncü olmanın bedeli budur.

Kaynak: https://bitcoinist.com/

Bunları da sevebilirsiniz