Milyarder Mark Cuban, Kripto Vergi Karşılığının Sektörün Büyümesini Boğabileceğini Söyledi

Destekçiye dönüşen eski bir kripto para eleştirmeni olan milyarder yatırımcı Mark Cuban, 1 trilyon dolarlık altyapı faturasında yer alan kripto para vergisi hükmünün sektörün büyümesini engelleyebileceğini savundu.

Washington Post’a konuşan milyarder, hükmün bitcoin ve kripto “büyüme motorunu” kapatabileceğini ve bunun “1995’te e-ticareti durdurmak” gibi olacağını iddia etti.

Bu büyüme motorunu kapatmak, insanlar kredi kartı dolandırıcılığından korktukları için 1995 yılında e-ticareti durdurmaya eşdeğer olacaktır.

Cuban, bunun aynı zamanda onlarca yıl önce web sitelerinin oluşturulmasını düzenlemeye benzeyeceğini de sözlerine ekledi, çünkü “bazı insanlar başlangıçta bunların karmaşık olduğunu düşündüler ve ne anlama geldiğini anlamadılar.”

Senato’nun altyapı faturasında yer alan kripto vergi hükmü, onu “başka bir kişi adına dijital varlıkların transferini gerçekleştiren herhangi bir hizmeti düzenli olarak sağlamaktan sorumlu” herhangi bir taraf olarak tanımlayan geniş bir “komisyoncu” tanımına sahiptir.

Tasarı madencileri ve diğer ağ doğrulayıcılarını aracılar olarak tanımlayabileceğinden, kripto para birimi alanındaki bazıları dil için endişelerini dile getirdi. Blockchain Derneği, Coinbase, Coin Center, Ribbit Capital ve Square ortak bir açıklamada, “kripto teknolojisine uygulanamaz gereksinimler” getireceği için altyapı faturasında yer alan dil konusundaki endişelerini dile getirdi.

Mark Cuban’ın sözleri, giderek artan sayıda kripto para birimi endüstrisi savunucusuna katıldığını görüyor. İngiliz Virgin Adaları merkezli kripto borsası Bitfinex’in CEO’su Forbes Paolo Ardoino’ya şunları söyledi:

Tasarı, ülkedeki kripto para işlemlerini istilacı bir dragnet ile boğma potansiyeline sahip.

Eski Coinbase CTO’su Balaji Srinivasan, faturada yalnızca iş kanıtı madenciliğini raporlama gereksinimlerinden hariç tutacak bir son dakika değişikliğini, uyumluluğu imkansız kılacak bir “arka kapı bitcoin yasağı” olarak nitelendirdi.

Twitter ve Square CEO’su Jack Dorsey de tasarının ABD dışındaki geliştirme ve operasyonları yönlendirebileceğini söyleyerek endişelerini dile getirdi.

Senatörler Ron Wyden (D-Ore.), Pat Toomey (R-Pa.) ve Cynthia Lummis (R-Wyo.) tasarıdaki komisyoncu tanımını daraltmak için bir değişiklik önerdiler. Ancak Senato herhangi bir değişiklik düşünmeden devam etti.

SORUMLULUK REDDİ
Yazar veya bu makalede adı geçen herhangi bir kişi tarafından ifade edilen görüş ve görüşler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve finansal, yatırım veya diğer tavsiye niteliğinde değildir. Kripto varlıklara yatırım yapmak veya alım satım yapmak, finansal kayıp riskiyle birlikte gelir.

Bunları da sevebilirsiniz