Microsoft ve Alibaba, Ethereum’da korsanlıkla mücadele sistemi kuracak

ABD’li yazılım devi Microsoft, Microsoft’un araştırma departmanı tarafından yayınlanan bir makaleye göre, Çinli internet devi Alibaba ve Carnegie Mellon Üniversitesi’nin araştırmalarını kullanarak Ethereum üzerinde korsanlıkla mücadele önlemleri geliştirmek istiyor.

  • Alibaba ve Carnegie Mellon ile ortaklık yapan Microsoft, “Argus” olarak adlandırılan yeni sistemin, korsan bilgi verenlerin anonim kalmasına izin verirken halka açık bir blok zincirinde çalışacağını söylüyor. Microsoft’a göre, gizlilik ve şeffaflık arasında bir denge kurmak, böyle bir ağ geliştirmenin başlıca zorluklarından biri.
  • Bir “proof of leakage” mekanizması kullanan Argus, korsan içeriğin bir filigran algoritması ile orijinal kaynağa kadar izlenmesine izin verecek, bu da aynı materyalin gerçekten sahibi olmadan birden fazla kez rapor edilmesinin mümkün olmadığı anlamına geliyor. Ethereum ağını rahatsız eden yüksek işlem maliyetleri veya “gaz ücretleri” endişelerini ele alan ekip, “korsanlık raporlamasının maliyetinin, çalıştırılacak yaklaşık 14 ETH transfer işlemi göndermeye eşdeğer bir maliyete düşürülmesini sağlamak için birkaç kriptografik işlemi optimize etti. aksi takdirde binlerce işleme karşılık gelecek olan genel Ethereum ağı.”
  • Microsoft, yıllardır yazılım korsanlığının kurbanı olmuştur. 2018’de, dönemin CEO’su Steve Ballmer, Çin’de Microsoft Office kullanan şirketlerin yalnızca %1’inin bunun için ödeme yaptığından ve Seattle şirketine yılda 10 milyar ABD doları kar kaybına mal olduğundan şikayet etti.
  • Alibaba’nın Taobao çevrimiçi pazarı, sahte ürünler satmak için 2016 yılında ABD Ticaret Temsilciliği ofisinin kara listesine alınan farklı türden sorunlarla karşılaştı.
  • Alibaba’nın fintech iştiraki Ant Group, 2020’de Çin’in en iyi sanayi kuruluşları arasında yer aldı ve Çin merkez bankasının dijital para birimi projesi olan e-CNY’nin yanı sıra blockchain geliştirmede yoğun bir şekilde yer aldı. Mayıs ayında Microsoft, kripto korsanlığı yapan kötü amaçlı yazılımları önlemeyi amaçlayan bir tehdit algılama özelliği oluşturmak için Intel ile bir ortaklık yaptığını duyurdu.

Kaynak: https://forkast.news/

Bunları da sevebilirsiniz