MATIC Piyasada Hala Güvenilir Bir Varlık mı?

Polygon Network‘ün üstel büyümesi, kripto para birimi dünyasında bir sır olarak kalmadı. Eskiden Matic ağı olarak bilinen Ethereum ölçeklendirme projesi, Ethereum çözümleri sunarak ekosistemdeki yolunu çizdi. Piyasadaki uzun düzeltme süresi göz önüne alındığında, Ethereum ağının yüksek maliyetine dayanamayan birçok kullanıcı Polygon’a atladı. Ancak Ethereum, ETH 2.0’a doğru ilerlerken, Polygon büyümesini sürdürebilecek mi?

Birçok piyasa katılımcısı ve analist, Polygon ağının gelişen kripto alanına büyüme ve uyum sağlama potansiyeline sahip olduğuna inanıyordu. Tercih edilen 2. katman çözümü olduktan sonra ağ, daha önce yalnızca Ethereum’da bulunan çok sayıda merkezi olmayan uygulamayı memnuniyetle karşıladı. Bu, IntoTheBlock tarafından sağlanan verilerin gösterdiği gibi, platformda kilitlenen toplam değeri 7,75 milyar dolar ile zirveye çıkardı.

Source: IntoTheBlock

TVL, yılın başında 151.000 doların biraz üzerindeydi, ancak ilerlemesi %4.178.708’lik devasa bir artışa yol açtı.

Glassnode tarafından derlenen verilere göre, borsalarda tutulan MATIC yüzdesi, 2021’in başında %24,6’dan Ağustos başında sadece %2,27’ye istikrarlı bir şekilde düşüyor. Ethereum’un TVL’si 61,28 milyar dolarla Polygon’un çok önünde olmasına rağmen, Binance Smart Chain’in 15,18 milyar dolarlık TVL’sine yaklaşıyordu.

Poligon ve MATIC’in Geleceği

Polygon ilerledikçe, MATIC kullanımını entegre ediyor olacaktır. Planlarına göre MATIC, Ethereum için genişleyen katman 2 blok zincirlerinin internetinin ayrılmaz bir parçası olacak. Hazinesinden ZK tabanlı çözümlere şimdiden 1 milyar dolar taahhüt etti.

Polygon’un kurucu ortağı Mihailo Bjelic’in aktardığına göre,

“ZK kriptografisini blok zinciri ölçeklendirme ve altyapı geliştirme için en önemli tek stratejik kaynak olarak görüyoruz ve önümüzdeki yıllarda bu alanda lider güç ve katkıda bulunan kişi olmak gibi net bir hedefimiz var.”

Dijital varlığın, bugüne kadarki %1,182 büyümesinin ardından dinlenmeyi planlamadığı ortaya çıktı. Polygon ağına daha fazla kullanıcı akarken, bunun nasıl ölçeklendiğini ve talebe ayak uydurduğunu görmek ilginç olacak.

Kaynak: https://ambcrypto.com/

Bunları da sevebilirsiniz