Kripto Para Nedir?

Bir kripto para nedir? Kriptografi ile güvence altına alınan, sahteciliği veya çifte harcamayı neredeyse imkansız hale getiren dijital veya sanal para birimidir. Birçok kripto para birimi, blok zincir teknolojisine dayalı merkezi olmayan ağlardır – farklı bir bilgisayar ağı tarafından uygulanan dağıtılmış bir defter. Kripto para birimlerinin tanımlayıcı bir özelliği, genellikle herhangi bir merkezi otorite tarafından yönetilmemeleri ve teorik olarak hükümet müdahalesine veya manipülasyonuna karşı bağışıklık kazanmalarıdır.

  • Bir kripto para birimi, çok sayıda bilgisayar arasında tutulan veri ve bu verilerin işlenmesi/doğrulanmasına dayalı dijital varlık biçimidir. Bu merkezi olmayan yapı, hükümetlerin ve merkezi yetkililerin kontrolü dışında var olmalarını sağlar.
  • Kripto para” kelimesi, ağı korumak için kullanılan şifreleme tekniklerinden türetilmiştir.
  • İşlem verilerinin bütünlüğünü sağlamak için kullanılan blok zincirleri, birçok kripto para biriminin önemli bir bileşenidir.
  • Birçok uzman, blockchain ve ilgili teknolojinin finans ve hukuk dahil olmak üzere birçok endüstriyi geliştireceğine inanıyor.
  • Kripto para birimleri, yasa dışı faaliyet için kullanımları, döviz kuru oynaklığı ve bunların altında yatan altyapının güvenlik açıkları da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle eleştiriyle karşı karşıyadır. Bununla birlikte, taşınabilirlikleri, bölünebilirlikleri, enflasyona dayanıklılıkları ve şeffaflıkları nedeniyle de övüldüler.

Kripto para birimleri, sistem içindeki defter girişleriyle temsil edilen sanal “token” cinsinden ifade edilen, çevrimiçi güvenli ödemelere izin veren sistemlerdir. “Kripto“, eliptik eğri şifreleme, genel-özel anahtar çiftleri ve karma işlevleri gibi bu girişleri koruyan çeşitli şifreleme algoritmalarını ve şifreleme tekniklerini ifade eder.

Kripto Para Türleri

İlk blok zinciri tabanlı kripto para birimi, hala en popüler ve en değerli olan Bitcoin’di. Bugün, çeşitli işlev ve özelliklere sahip binlerce alternatif kripto para birimi var. Bunlardan bazıları Bitcoin’in klonları veya çatalları iken diğerleri sıfırdan oluşturulmuş yeni para birimleridir.

Bitcoin, 2009 yılında “Satoshi Nakamoto” takma adıyla bilinen bir kişi veya grup tarafından piyasaya sürüldü.1 Ağustos 2021 itibariyle, toplam piyasa değeri yaklaşık 858,9 milyar dolar olan dolaşımda 18,8 milyondan fazla bitcoin vardı ve rakam sık sık güncelleniyor. Hem enflasyonu hem de manipülasyonu önleyen yalnızca 21 milyar bitcoin var.

Bitcoin’in “altcoins” olarak bilinen başarısıyla ortaya çıkan rakip kripto para birimlerinden bazıları Litecoin, Peercoin ve Namecoin’in yanı sıra Ethereum, Cardano ve EOS’u içerir. Ağustos 2021’e kadar, mevcut tüm kripto para birimlerinin toplam değeri 1,8 trilyon doların üzerindedir—Bitcoin şu anda toplam değerin yaklaşık %46.5’ini temsil etmektedir.

Kripto para birimi kendisini bir para biçimi olarak faturalandırsa da, Dahili İnceleme Hizmeti (IRS) bunu bir finansal varlık veya mülk olarak kabul eder. Ve diğer yatırımların çoğunda olduğu gibi, satarak veya ticaret yaparak sermaye kazancı elde ederseniz, hükümet kârın bir kısmını ister. 20 Mayıs 2021’de ABD Hazine Bakanlığı, vergi mükelleflerinin 10.000 ABD Doları tutarındaki herhangi bir kripto para birimi işlemini IRS’ye bildirmelerini gerektiren bir öneriyi duyurdu. Gelirlerin tam olarak nasıl vergilendirileceği -sermaye kazançları veya normal gelir olarak- ne kadar süreyle vergilendirileceğine bağlıdır. vergi mükellefi kripto para birimini elinde tuttu.

Kripto Paranın Avantajları ve Dezavantajları

Kripto Para Birimi Avantajlar

  • Kripto para birimleri, bir banka veya kredi kartı şirketi gibi güvenilir bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan, iki taraf arasında doğrudan para transferini kolaylaştırma vaadinde bulunur. Bu transferler, bunun yerine genel anahtarlar ve özel anahtarlar ve Proof of Work veya Proof of Stake gibi farklı teşvik sistemleri biçimleriyle güvence altına alınır.
  • Modern kripto para sistemlerinde, bir kullanıcının “cüzdanı” veya hesap adresi bir genel anahtara sahipken, özel anahtar yalnızca sahibi tarafından bilinir ve işlemleri imzalamak için kullanılır. Fon transferleri, minimum işlem ücreti ile tamamlanır ve kullanıcıların banka ve finans kurumları tarafından banka havaleleri için alınan yüksek ücretlerden kaçınmasına olanak tanır.

Kripto Para Birimi Dezavantajları

  • Kripto para işlemlerinin yarı anonim doğası, onları kara para aklama ve vergi kaçakçılığı gibi bir dizi yasa dışı faaliyet için çok uygun hale getirir. Bununla birlikte, kripto para birimi savunucuları, baskıcı hükümetler altında yaşayan ihbarcılar veya aktivistler için koruma gibi gizliliğin faydalarından bahsederek, genellikle anonimliklerine çok değer verir. Bazı kripto para birimleri diğerlerinden daha özeldir.
    Örneğin, Bitcoin blok zincirinin adli analizi yetkililerin suçluları tutuklamasına ve kovuşturmasına yardımcı olduğundan, Bitcoin çevrimiçi olarak yasadışı iş yapmak için nispeten zayıf bir seçimdir. Bununla birlikte, Dash, Monero veya İzlenmesi çok daha zor olan ZCash gibi kripto para birimleri vardır.

Özel Hususlar
Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin çekiciliğinin ve işlevselliğinin merkezinde, şimdiye kadar gerçekleştirilen tüm işlemlerin çevrimiçi bir defterini tutmak için kullanılan oldukça güvenli ve kabul edilen bir veri yapısı sağlayan blok zinciri teknolojisi bulunur. Bireysel bir düğümün tüm ağı veya defterin bir kopyasını tutan bilgisayar tarafından. Oluşturulan her yeni blok, onaylanmadan önce her düğüm tarafından doğrulanmalıdır, bu da işlem geçmişlerini taklit etmeyi neredeyse imkansız hale getirir.

Pek çok uzman, blok zinciri teknolojisinin çevrimiçi oylama ve kitle fonlaması gibi kullanımlar için ciddi bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyor ve JPMorgan Chase (JPM) gibi büyük finans kurumları, ödeme işlemlerini düzene sokarak işlem maliyetlerini düşürme potansiyelini kabul ediyor. Bununla birlikte, kripto para birimleri sanal oldukları kadar aynı zamanda sanal olmadıkları için Merkezi bir veritabanında depolanır. Özel anahtarın yedek bir kopyası yoksa, sabit sürücünün kaybı veya imhası ile dijital bir kripto para bakiyesi silinebilir. Aynı zamanda, fonlarınıza veya kişisel bilgilerinize erişimi olan hiçbir merkezi otorite, hükümet veya şirket yoktur.

Kripto Para Eleştirisi
Kripto para birimleri için piyasa fiyatları arz ve talebe dayalı olduğundan, birçok kripto para biriminin tasarımı neredeyse birbirlerinin kopyası olduğundan, bir kripto para biriminin başka bir para birimiyle değiştirilebileceği oran büyük ölçüde dalgalanabilir.

Bitcoin, Aralık 2017’de Bitcoin başına 17.738$’a kadar çıkarak sonraki aylarda 7.575$’a düşmeden önce bazı hızlı dalgalanmalar ve değer düşüşleri yaşadı. Kripto para birimleri bu nedenle bazı ekonomistler tarafından kısa ömürlü bir heves veya spekülatif balon olarak kabul edilir. Bitcoin gibi kripto para birimlerinin herhangi bir maddi malda köklenmediğine dair endişeler var. Bununla birlikte, bazı araştırmalar, giderek daha fazla miktarda enerji gerektiren Bitcoin üretme maliyetinin, piyasa fiyatıyla doğrudan ilişkili olduğunu tespit etti.

Kripto para blok zincirleri son derece güvenlidir, ancak borsalar ve cüzdanlar da dahil olmak üzere bir kripto para ekosisteminin diğer yönleri, bilgisayar korsanlığı tehdidine karşı bağışık değildir. Bitcoin’in 10 yıllık tarihinde, bazı çevrimiçi borsalar, bazen milyonlarca dolar değerinde “madeni para” çalınarak, bilgisayar korsanlığı ve hırsızlığa konu olmuştur.

Bununla birlikte, birçok gözlemci, kripto para birimlerinde değeri enflasyona karşı koruma ve değişimi kolaylaştırma, değerli metallerden daha kolay taşınması ve bölünmesi, merkez bankalarının ve hükümetlerin etkisi dışında var olması gibi potansiyel avantajlar görüyor.

Basit Kelimelerde Kripto Para Nedir?
Kripto para birimleri, sanal “belirteçler” olarak adlandırılan çevrimiçi güvenli ödemelere izin veren sistemlerdir.

Kripto Parayı Nasıl Alırsınız?
Herhangi bir yatırımcı, Coinbase, Cash, Binance, BTCTürk uygulaması ve daha fazlası gibi kripto borsaları aracılığıyla kripto para birimi satın alabilir.

Kripto Paranın Noktası Nedir?
Pek çok uzman, blok zinciri teknolojisinin çevrimiçi oylama ve kitle fonlaması gibi kullanımlar için ciddi bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyor ve JPMorgan Chase (JPM) gibi büyük finans kurumları, ödeme işlemlerini kolaylaştırarak işlem maliyetlerini düşürme potansiyelini görüyor.

Kripto Para Nasıl Para Kazanır?
Kripto para birimleri, sistemin içindeki defter girişleriyle temsil edilen sanal “belirteçler” cinsinden ifade edilen çevrimiçi güvenli ödemelere izin verir. Yatırımcılar, Bitcoin madenciliği yaparak veya Bitcoin’lerini kârla satarak kripto para birimi ile para kazanabilirler.

En Popüler Kripto Para Birimleri Nelerdir?
Bitcoin, açık ara en popüler kripto para birimidir ve onu Etherum, Litecoin ve Cardano gibi diğer kripto para birimleri takip eder.

Blockchain Nasıl Kullanılır?
Artık bildiğimiz gibi, Bitcoin’in blok zincirindeki bloklar, parasal işlemlerle ilgili verileri depolar. Ancak blockchain’in aslında diğer işlem türleri hakkında da veri depolamanın güvenilir bir yolu olduğu ortaya çıktı.

Halihazırda blok zincirine dahil olan bazı şirketler arasında Walmart, Pfizer, AIG, Siemens, Unilever ve diğer birçok şirket bulunmaktadır. Örneğin IBM, gıda ürünlerinin konumlarına ulaşmak için yaptığı yolculuğu izlemek için Food Trust blok zincirini oluşturdu.

Bunu neden yap? Gıda endüstrisi sayısız e Coli, salmonella, listeria salgınının yanı sıra yanlışlıkla gıdalara bulaşan tehlikeli maddeler gördü. Geçmişte, insanların yediklerinden bu salgınların kaynağını veya hastalığın nedenini bulmak haftalar aldı.

Blockchain kullanmak, markalara bir gıda ürününün rotasını çıkış noktasından, yaptığı her duraktan ve son olarak teslimattan itibaren takip etme yeteneği verir. Bir gıdanın kontamine olduğu tespit edilirse, her duraktan kaynağına kadar izlenebilir. Sadece bu da değil, bu şirketler artık temas etmiş olabilecekleri diğer her şeyi de görerek, sorunun çok daha erken tanımlanmasına olanak tanıyarak potansiyel olarak hayat kurtarabilir. Bu, uygulamadaki blok zincirlerinin bir örneğidir, ancak başka birçok blok zinciri uygulama biçimi vardır.

Bunları da sevebilirsiniz