İade Edilen Fonlar, Kara Listeye Alınan Tokenler, DeFi’nin En Büyük Hack’inde Cevaplardan Daha Fazla Soruya Yol Açıyor

Poly Network saldırganı, 613 milyon dolarlık alışverişinin 342 milyon dolarını iade etti.

Merkezi olmayan finans (DeFi) tarihinin en büyük hack’i hakkında dedikodular, saldırgan veya saldırganların en az 342 milyon dolar değerindeki boşaltılmış fonu saldırıya uğrayan DeFi platformu Poly Network’e iade etmesinden sonra yükseldi.

Şimdi kripto topluluğu, DeFi platformlarındaki siber saldırılar alanında parasal zararı sınırlamak söz konusu olduğunda Binance ve Circle gibi merkezi oyuncuların ne kadar dahil olması gerektiği konusunda ahlaki sorular soruyor.

Diğerleri, bir saldırganın veya Poly Network’ün durumundakiler gibi saldırganların, fonları avladıkları protokollere yavaş yavaş geri döndürdükleri için affedilip övülmeyeceğini soruyorlar.

Verilere göre, USDC (-%0.02), BUSD, SHIB ve FEI dahil olmak üzere 342 milyon dolardan fazla token Binance Smart Chain, Ethereum ve Polygon blok zincirleri aracılığıyla Poly Network’e iade edildi. Saldırgan veya saldırganlar Çarşamba günü yaklaşık 08:47 UTC’de para iade etmeye başladılar ve en son geri dönüş aynı gün 19:06 UTC’de geldi ve yaklaşık 84 milyon dolar değerinde USDC Polygon’da Poly Network’e geri gönderildi.

Merkezileşmeye karşı merkeziyetçilik

Poly Network’e yapılan saldırıyı çevreleyen tantanaya rağmen, bazı piyasa gözlemcileri, DeFi’de en azından bir dereceye kadar merkezileşmeye sahip olmanın avantajını gösterdiğini söyledi.

Tether Baş Teknoloji Sorumlusu Paolo Ardoino, Twitter’da hızlı bir şekilde, stablecoin ihraççısının Poly Network hack’iyle ilgili olarak yaklaşık 33 milyon doları dondurduğuna dair yanıt verirken, çoğu kişi, merkezi borsa Binance tarafından desteklenen Binance Smart Chain (BSC) ve Circle’ın eylemsizliği sorguladı. (Dolara sabitlenmiş stablecoin USDC’nin arkasındaki şirket.)

Bir BSC sözcüsü CoinDesk’e, BSC’nin “Herkesin üzerine inşa edebileceği merkezi olmayan bir ekosistem” olduğunu söyledi ve BSC’nin DeFi açıklarını geri almak için fazla bir şey yapamayacağını ima etti.

Binance CEO’su Changpeng Zhao Salı günü bir Twitter ileti dizisinde “Popüler olmayan görüş: hiçbir şey risksiz değildir” dedi ve ekledi:

Blockchain’lerdeki fonları donduramazken, bu fonlar CEX’imize [merkezi borsa] gelirse, onları donduracağız (deneyeceğiz). Yani, yapacak çok fazla blockchain analizimiz var. Hiç bir şey kolay değil. Deneriz.”

Zhao ve BSC’den gelen yanıt, Binance’in BSC üzerinde önemli derecede kontrolü elinde tutması bağlamında geldi. BSC’nin Proof of Stake Authority (PoSA) olarak bilinen güvenlik algoritması, Binance Coin (BNB) sahipleri tarafından seçilen 21 node operatörü tarafından kontrol ediliyor. Binance, BNB tokenlerinin en büyük sahiplerinden biridir ve bu nedenle, ağı rakip blok zincirlerinden daha merkezi hale getirerek BSC üzerinde hala önemli bir etkisi vardır.

Blockchain güvenlik firması SlowMist’in baş güvenlik görevlisi Lianfeng Zhang, CoinDesk’e, BSC’nin daha az doğrulayıcıya sahip olmasına rağmen, fonların dondurulması gibi bir kararın BSC topluluğu tarafından hala oylanması gerektiğini ve sürecin “rahatsız edici ve yavaş” olabileceğini söyledi.

Zhang ayrıca Tether ile karşılaştırıldığında USDC’nin çok az esneklikle daha fazla uyum gerektirdiğini söyledi. Bu nedenle, Poly Network’tekine benzer bir saldırı gerçekleştiğinde Circle’ın Tether kadar hızlı hareket etmesi neredeyse imkansızdır.

Circle, CoinDesk’in yorum taleplerine yanıt vermedi.

BUSD’yi çalınan fonların bir parçası olan başka bir dolara sabitlenmiş stablecoin olan Binance ile ortaklaşa yöneten şirket olan Paxos, CoinDesk’e şu anda ilgili tokenleri kara listeye almakla “hiçbir şey yapmadığını” söyledi.

Beyaz şapkalı hacker mı?

Saldırgan veya saldırganlar boşaltılan fonları iade etmeye başladığında, Ethereum blok zincirinde bir soru-cevap yapmak için de zamanları varmış gibi görünüyor.

Saldırgan veya saldırganların, Ethereum’daki bir işleme gömülü bir mesajda, Poly Network’teki hatayı tespit ettikten sonra, “kimseye güvenemedikleri” için platforma saldırdıklarını iddia ettikleri iddia edildi.

kaynak: https://www.coindesk.com/

Bunları da sevebilirsiniz