Google Play, 8 Sahte Kripto Madencilik Uygulamasını Kaldırdı

Google Play, 8 sahte kripto madencilik uygulamasını kaldırıyor. Dolandırıcı kişiler tarafından yayımlanan uygulamaların güvenlik açıklarından yararlandığı da tespit edildi. Ayrıca ilgili madencilik uygulamaları ücretsiz değil. d

Google Play, ilgili uygulamaların kötü amaçlı olduğu tespit edildikten sonra Google Play Store üzerinden erişimlerine kısıtlama getirdi. Güvenlik firması Trend Micro’nun yayınlanan makalesinde, uygulamaların bilgisayar korsanları tarafından hileli ve verileri okuma şeklinde çalıştırıldığını açıklandı.

BitFunds – Kripto Bulut Madenciliği
Bitcoin Mining– Bulut Madenciliği
Bitcoin (BTC) – Havuz Madenciliği Bulut Cüzdanı
Crypto Holic – Bitcoin Bulut Madenciliği
Daily Bitcoin Rewards – Bulut Tabanlı Madencilik Sistemi
Bitcoin 2021
MineBit Pro – Kripto Bulut Madenciliği ve btc madenci
Ethereum (ETH) – Havuz Madenciliği Bulutu

Siber güvenlik yazılım firması, ilgili uygulamaların: “Reklam izleyerek sahte madencilikle kazanç elde edebileceklerini sunan uygulamalar insanlar için ek gelir fırsatı olarak görülüyor. Ayda ortalama 15 Dolar abonelik bedeli ile uygulama üzerinden reklam izleme ve bulut havuz madenciliği yaptıklarını sanan kullanıcılar, bilgisayar korsanlarının ağına düşüyor. Hem kişisel verileri de tehlikeye giren kullanıcılar bu tarz uygulamaları kullanırken daha dikkatli olmalılar.”

Tanımlanan sekiz uygulamanın herhangi bir kripto para madenciliği yapmadığı ortaya çıkarıldı. Uygulamaların kullanıcı arayüzündeki (UI) sahte madencilik etkinliğinin, basit ve rastgele sayaç üzerinden simülasyon modülü aracılığı ile sağlandığı açıklandı.

İlginç bir şekilde, bu kötü amaçlı uygulamaların bazılarını indirmek ve kullanmak Google Play üzerinde ücretli. Kullanıcılar, Crypto Holic – Bitcoin Cloud Mining’i indirmek için 12,99 $ ve Daily Bitcoin Rewards – Bulut Tabanlı Madencilik Sistemini indirmek için 5,99 $ ödemesi gerekiyor.

Keşfin ardından, güvenliği ihlal edilmiş uygulamaları Google Play’e bildirdiğini ve ardından ilgili uygulamaların derhal kaldırdı.

Google Play’in hızlı eylemine rağmen Trend Micro, platformda “bulut madenciliği” araması yapıldığında ortaya çıkan çok sayıda ilgili uygulama olduğunu söyledi. Hatta bunlardan bazıları 100.000’den fazla kez indirildi.

“Trend Micro Mobile App Reputation Service (MARS) verilerine dayanarak, 120’den fazla sahte kripto para madenciliği uygulaması hala çevrimiçi olarak mevcut. Firma, kripto para madenciliği yeteneklerine sahip olmayan ve kullanıcıları uygulama içi reklamlar izlemeye yönlendiren bu uygulamalar, Temmuz 2020’den Temmuz 2021’e kadar dünya çapında 4.500’den fazla kullanıcıyı etkiledi” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz