Glassnode’un Açıkladığı Bitcoin Gerçekleşen Kap Yeni Bir ATH’ye Ulaştı

Bitcoin yeni bir ATH kaydetti… Ancak fiyat olarak değil, gerçekleşen Piyasa değeri olarak — ve bu ekosistem için iyi bir haber.

Düşüş eğiliminin Bitcoin’i öldüreceğini düşünen kişiler yanılıyor. Dahası, Bitcoin’in ATH günleri de dahil olmak üzere ekosistem için bugün her zamankinden daha değerli olabileceğini öne sürüyor.

Bitcoin’in bugün toplam “gerçekleşen” piyasa değeri, fiyatının en üst seviyeye çıktığı Nisan 2021’de kaydedilen rakamları aştı.

Birkaç saat önce blockchain veri sağlayıcısı Glassnode tarafından bir tweet aracılığıyla paylaşıldı: BTC, 378.768.190.450.72 dolarlık üst sınır kaydetti.

Bitcoin Realized Cap. Image: Glassnode

Veriyi görmek için tıklayınız!

Gerçekleşen Sınır Bitcoin İçin Neden Önemli?
Gerçekleştirilen üst sınır, Bitcoin ile taşınan toplam değerin biraz daha “gerçek” veya dürüst bir ölçümüne sahip olmanın bir yoludur. Piyasa değeri, bir Bitcoin’in mevcut fiyatının şu anda dolaşımdaki Bitcoin sayısı ile çarpılmasıyla elde edilen kripto para meraklıları arasında çok popüler bir istatistiktir.

Öte yandan, gerçekleşen sınır, her bir Bitcoin tokeninin en son taşındığında sahip olduğu değeri toplamaya çalışır. Bu nedenle, bazı coinler en son Nisan ATH sırasında taşınmışsa, 60K ile çarpılırken, en son 2017 zirvesinde taşınan bazı coinler 21K$ ile çarpılacaktır.

Bu, ağ üzerinde hareket eden değerin daha iyi bir tahminini sağlar. Örneğin, Satoshi’nin madeni paraları veya kaybedilen madeni paralar, bu hafta bazı işlemleri yapmak için kullanılanlarla aynı değere sahip değil.

Bitcoin’in şu anda Nisan ATH sırasında kaydedilenden daha yüksek bir gerçekleştirilmiş kapitalizasyona sahip olması, ağ aktivitesinde bir artışa işaret ettiği için bir iyimserlik işaretidir ve muhtemelen bir değişim aracı olarak BTC’ye daha fazla adaptasyona ve hatta daha fazla güvene işaret eder.

Ayrıca, Bitcoin’in piyasa değeri, tokenin fiyatı arttıkça ve 30 bin doların altında işlem görmeye götüren bir çöküşten kurtardı ve yükseldi; ancak yine de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1,1T$’ın oldukça altında. Bu haftanın başlarında, toplam kripto piyasa değeri 2 trilyon dolara ulaştı.

Bitcoin Market Cap. Image: Coinmarketcap

Bunları da sevebilirsiniz