Ethereum ‘likidite krizi’, Bitcoin’den önce ETH tüm zamanların en yüksek seviyesini görebilir

Yeni analizler, Ethereum’un yerel Ether tokeni (ETH), Bitcoin’i (BTC) tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkarabilir.

Zincir içi analitik hizmeti CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, 18 Ağustos’taki bir tweet’te, ETH’ye BTC karşısında avantaj sağlayabilecek bir “satış tarafı likidite krizini” vurguladı.

Ethereum likidite açığı “yoğunlaşıyor”.

Bitcoin’in 29.000 $’lık dip seviyelerine kıyasla %50’nin üzerinde artmasıyla, Ethereum ve diğer altcoinler de yeniden uyanmaya başladı.

En büyük altcoin, bu hafta şu anda destek olarak yeniden test edilme sürecinde olan 3.000 doları yeniden gördü.

Bitcoin’in 50.000 doları geri almasına odaklanan ilgiye rağmen, bu ayın başlarında Londra’daki başarılı hard fork dağıtımından sonra Ethereum üzerindeki iyimserlik yüksek kalıyor.

Kısmen hard fork aracılığıyla yapılan arz değişiklikleri sayesinde, bir likidite açığı, BTC/USD aynı şeyi başarmadan önce ETH/USD’yi yeni tarihi zirvelere itmeye hizmet edebilir.

Ki, “$ETH, uzun vadede tüm zamanların en yüksek seviyesine BTC’den daha önce ulaşabilir” diye özetledi.

“Mevcut $ETH fiyatı, $BTC’ye kıyasla ATH’ye daha yakın. Daha yüksek talep, daha düşük arz. $ETH satış tarafı likidite krizi hala yoğunlaşırken, $BTC döviz rezervi Mayıs ayında düşüş eğilimini durdurdu.”

BTC exchange reserve chart. Source: CryptoQuant

Rakamlar açısından, Bitcoin döviz rezervleri Mayıs ayından itibaren azaldı, ancak Temmuz ayı sonlarında geri döndü. 26 Temmuz’daki 2,54 milyon zirveden, BTC rezervleri bu hafta 2,44 milyona geriledi.

Buna karşılık, ETH, Mayıs ayının sonunda borsalarda tutulan 21.43 milyonluk yerel zirveden bu yana çoğunlukla doğrusal bir düşüş eğilimi gördü. Bu hafta itibariyle döviz dengesi 19.25 milyon civarında.

ETH exchange reserve chart. Source: CryptoQuant

Ki, Ethereum için Bitcoin’den daha yaygın bir boğa ücreti tahmininde.

Cointelegraph’ın bildirdiği gibi, Bloomberg Intelligence ‘nin yakın tarihli bir raporda ETH’yi BTC’ye tercih etti, hatta en büyük kripto para biriminin “döneceğini” tahmin etti.

Bu arada, veriler, BTC fiyat artışlarını tetiklemek için kendi tarihsel emsali olan bir şey olan Bitcoin için de devam eden bir arz şoku göstermeye devam ediyor.

Analist William Clemente, zincir içi analitik kaynağı Glassnode’un en son rakamları hakkında “Liquid Supply Shock oranı son birkaç ayda iyi bir öncü gösterge oldu” dedi.

“Her iki yöndeki dürtüler, aşağıdaki fiyat hareketiyle sonuçlandı. Metrik, şu anda önceki seviyelerde, yavaşça yukarı doğru taşmaya devam ederken. 58K BTC, başka bir büyük itici güç için izliyor.”

Bitcoin supply shock annotated chart. Source: William Clemente/ Twitter

Kaynak: https://cointelegraph.com/

Bunları da sevebilirsiniz