Ethereum Ağ Kapasitesi Londra Yükseltilmesinden Bu yana %9 Arttı

Ethereum ağı bu ayın başlarında yükseltildiğinden, kullanılan günlük gaz açısından ortalama kullanım yaklaşık %9 arttı ve bunun birkaç nedeni var.

Etherscan’ın tarihsel ortalama günlük gaz kullanım grafiği, Londra yükseltmesinin 5 Ağustos’ta devreye alınmasından bu yana yaklaşık %9’luk bir sıçrama gösterdi. 92 milyardan 100 milyarın biraz üzerine çıktı. En son bu kadar gözle görülür bir değişiklik gördüğü zaman, %17 civarında arttığı 21 Nisan civarındaydı.

Hareket, gaz fiyatlarındaki iniş çıkışlarla aynı değil, genel şebeke kapasitesinin göstergesi olarak ortalama kullanımda ölçülen bir artış.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Reddit’te bunun neden böyle olduğunun üç nedenini detaylandıran bir analiz yayınladı.

Ethereum kapasitesinin artmasının üç nedeni
Buterin, Londra güncellemesinin yeni başlayan “Ethereum Buz Devri”ni de geciktirdiğini açıkladı. Bu, ortalama blok sürelerinin, yaklaşık 13.1 saniyelik uzun vadeli normal seviyelerine geri döndüğü anlamına gelir.

Bu, blok hızında ~%3’lük bir farktır, bu da zincir içi gaz kullanımındaki %9’luk artışın %3’ünü açıklar.”

Buz Devri’ni geciktiren zorluk bombası, iş kanıtı madenciliği algoritmasındaki “bulmacaların” artan zorluk seviyesini veya karmaşıklığını ifade eder. Hesaplamalar zorlaştıkça, normal blok sürelerinden daha uzun süre ve madenciler için daha düşük ödüller ile sonuçlanır.

Artışın ikinci nedeni, maksimum 15 milyon gaz kullanım ayarının sonucu olarak Londra’dan önce daha fazla kullanılmayan blok alanı olmasıdır. Yükseltmeden sonra, bu rakam maksimum değil, hedef oldu.

“Bu, boş bloklar da dahil olmak üzere kullanılan ortalama gazın 15 milyonun altında olması durumunda, ortalama 15 milyona dönene kadar taban ücretin düşeceği anlamına geliyor. Yani bu başka bir ~% 2-3’ü oluşturuyor. ”

Buterin, üçüncü olarak, EIP-1559 formülünün yakılacak taban ücretin %50’sini hedeflemede pek mükemmel olmadığını belirtti. Blok boyutu ve ücret hesaplamaları için aritmetik ve geometrik araçlar arasında karmaşık bir ilişki vardır. Ortalama bloklar şimdi, kapasitede hafif bir artışa neden olan yükseltme öncesine göre biraz daha dolu (%50’den fazla). Vitalik sözlerini şöyle tamamladı:

“Ethereum kullanıcıları, Londra’nın getirdiği istemeden %6 artan kapasiteden memnun olabilir.”

Gaz tekrar yükseliyor.
Ethereum kullanıcıları muhtemelen 15 Ağustos’ta CyberKongz’un maymun basımı NFT lansmanından kaynaklanan başka bir gaz artışından memnun olmayacaklar.

BitInfoCharts’a göre ortalama işlem ücreti şu anda 25$’a yakın ve kullanıcılar token takası için 40$’a kadar ve karmaşık akıllı sözleşme işlemleri için daha da fazla ödeme yapıyor.

Bunları da sevebilirsiniz