El Salvador, Bitcoin Bankacılık Düzenlemelerini Yayınlandı

El Salvador’daki Banco Central de Reserva, bankaların Bitcoin ile nasıl başa çıkması gerektiğini detaylandıran iki belge yayınladı.

El Salvador merkez bankası Banco Central de Reserva (BCR), bankaların Bitcoin’i nasıl ele alması gerektiğine dair taslak düzenlemeler yayınladı.

17 Ağustos’ta bankalara ve finans kurumlarına müşterilerine Bitcoin ile ilgili hizmetleri nasıl sunacaklarını bildiren iki belge istişare için yayınlandı.

Bitcoin ve Dolar için Dijital Cüzdan Platformunun Çalışma Yetkisi için Kılavuz İlkeler” başlıklı ilki, 9 Haziran’da El Salvador yasama organı tarafından kabul edilen ve yakın zamanda hazırlanan Bitcoin Yasasına göre BTC’yi yasal ödeme aracı olarak tanımlıyor. Ülkenin dijital varlığı 7 Eylül’de resmen kabul ettiğini görün.

Bitcoin Yasasının Uygulanmasını Kolaylaştıracak Teknik Standartlar” başlıklı ikinci belge, ilk belgenin daha uzun ve daha ayrıntılı bir versiyonudur.

Finansal kuruluşlar, belirtilen yönergelere göre dijital cüzdanlar sunmak için merkez bankasına başvurmalıdır. Başvurular, sunulan ürünün türünü ayrıntılı olarak açıklamalı ve hedef pazar ayrıntılarını, risk değerlendirmelerini, müşterilere yönelik ücretleri, müşteriler için eğitim hükümlerini ve şikayet prosedürlerini içermelidir.

Temel banka hesapları için kullanılan ulusal kimlik kartının bir kripto cüzdanı için yeterli olup olmayacağı belirsiz olsa da, tüm müşteriler için müşterini tanı (KYC) doğrulaması gerekecek. İşlem izleme ve analiz gibi tam kara para aklamayla mücadele (AML) prosedürleri de uygulanacaktır.

İki yönlü Bitcoin-dolar konvertibilitesi sağlanmalıdır ve bankanın ücret talep etmesine izin verilir. Attack of the 50 Foot Blockchain yazarı David Gerard tarafından sunulan bir çeviriye göre:

“Dijital cüzdan yöneticileri tarafından kullanılan elektronik platform, Merkez Bankası’nın gerçekleştirilen işlemlerle ilgili tüm bilgilere ve müşterilerin talep ettiği bilgilere gerçek zamanlı olarak erişmesine izin vermelidir.”
Bankalar ve şirketler tarafından tutulan tüm Bitcoin, kısmi bir rezervin aksine tam olarak desteklenmelidir. Dolar merkez bankasında tutulacak, BTC ise hizmetleri ihale edilebilecek bir emanetçide tutulacak.

İkinci belgenin 29. Maddesi, bankanın veya finans kuruluşunun müşterileri Bitcoin’in değişken olduğu, işlemlerin geri alınamayacağı ve özel anahtarlarını kaybederlerse BTC’yi kaybedecekleri konusunda uyarmasını gerektirir.

Bitcoin’i fiat’a veya tam tersine dönüştürmek için muhasebe standartları veya standart hükümet döviz kurları için herhangi bir hüküm yoktu.

16 Ağustos’ta Amerikan kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, BTC benimseme planının oynaklık ve risk endişeleri nedeniyle yerel sigorta şirketleri için büyük olasılıkla bir kredi negatif olacağını belirtti.

Bunları da sevebilirsiniz