BTC Yükseliş Trendini Sürdürürken Bitcoin Madenciliği Zorluk Puanı Yeniden Yükseliyor

Ekosistem sürekli olarak iyileşirken, Bitcoin madenciliğinde zorluk, Temmuz ortasındaki düşüşün ardından ikinci kez atlıyor.

Bitcoin madencilik ekosistemi, Çin’in madencilik operasyonlarının karşı karşıya olduğu bir baskıyı bildirmesinden sonra artan bir madencilik zorluğuna tanık oluyor.

Sıkıştırmanın zirvesi, dörtte üçe varan küresel bir hash oranıyla sonuçlandı. BTC.com’un en son verileri, 17 Haziran 2021’e kadar uzanan bir Bitcoin madenciliği zorluğunu ortaya koyuyor.

Bitcoin madencilik ekosistemi, Haziran ortasından bu yana 15 Terahash’i (TH) geçen iki ardışık sıçramada zorlukta %13,77’lik bir artış kaydetti. Bu, Çin’den gelen Bitcoin madencilerinin artık çeşitli kripto dostu ülkelere yerleşmesine borçlu.

Bir sonraki ayarlamanın 27 Ağustos’ta olması bekleniyor ve madencilik zorluğunu yaklaşık 15.63TH’ye çıkarmayı hedefliyor.

Bitcoin’in madencilik zorluğu, Çin’deki yerel madencilik operasyonlarına yönelik baskıdan önce 25TH’lik zirvesine ulaştı. Çin’deki madenci sayısındaki beklenmedik düşüş, blokları onaylama konusundaki çekişmeyi azalttı. Bu, Bitcoin ağındaki mevcut madencilerin daha fazla getiri elde etmesini sağladı.

Çin’de Bitcoin Madenciliği Zorluğunun Nedeni

Statista verilerine göre Çin’in Bitcoin (BTC) madenciliği taahhüdü ABD’nin aksine %46’ya düştü. Bununla birlikte, küresel olarak madencilik hash oranının yaklaşık %17’sine ev sahipliği yapıyorlar, bu da durgunluğun arttığını gösteriyor.

Bir CNBC raporunda, Jason Deane tarafından belirtildiği gibi, Bitcoin’in son zorluğunun ayarlama mekanizması madencilik karını etkiliyor.

Kuantum Ekonomisi ve kripto analisti Jason, bu mekanizmanın madencilik karını %7,3 oranında azalttığını ortaya koydu. CNBC, Merkezi Englewood Cliffs, New Jersey’de bulunan bir Amerikan haber kanalıdır. Ağ, öncelikle ABD ve uluslararası finans piyasalarının iş günü kapsamını taşımak için tasarlanmıştır.

Tartışmayı tamamlarken Mike Colyer, “Çeşitli türde makineler Çin’den geliyor ve yeni yuvalara ihtiyaçları var” dedi.

Mike Colyer, New York merkezli bir dijital para birimi grubu olan Foundry CEO’sudur. Coyer, modern nesil Bitcoin madencilik teçhizatlarının daha verimli olacağı sonucuna vardı. Eşdeğer miktarda elektriğin şiddetli gücünü ikiye katlayacaktır.

Ayrıca, Çin’in Bitcoin madenciliğine karşı rallisi, madencilik operasyonları tarafından tüketilen elektrikten kaynaklanan enerji endişelerine dayanıyor.

While Bitcoin mining difficulty rises, BTC continues its bullish trend | Source: BTCUSD on TradingView.com

Baskıdan sonra, Bitcoin madencileri için en iyi alternatifler haline gelen ülkeler Kazakistan, Rusya, Kanada ve ABD oldu. Özellikle, artan Bitcoin hash oranı daha sonra daha yüksek hesaplama maliyetlerine dönüşecek.

Kaynak: https://bitcoinist.com/

Bunları da sevebilirsiniz