Bir Pazartesi Gerçeği: BTC Yeniden 50.000 Dolar

Kripto para piyasasının amiral gemisi Bitcoin (BTC) Mayıs ortasından günümüze kadar ilk kez önemli bir psikolojik eşik olan 50.000 Dolar seviyesine ulaştı.

CoinMarketCap verilerine göre, en büyük kripto para biriminin piyasa değeri şu anda 941 Milyar dolar seviyesinde. 1 Trilyon Dolar seviyesine oldukça yaklaşan BTC için gelecek sinyalleri olumlu olurken, Haziran ayında 28.000 Dolara kadar düşen BTC üst üstte iki ayıda yeşil mum ile kapatmaya yakın.

BTC tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64.804 Dolar seviyesinden %22 uzaklıkta. Teknik ve zincir verilere göre analizler BTC’nin ilgili noktaya ulaşımının 45 gün içinde tamamlamasını öngörüyor. Tabi dış faktör ve piyasa ortamının tüm bu olumlu tavrının devam ettiğini varsayıyoruz.

Cardano ise BTC ile yine tüm zamanlarının en yüksek seviyesi olan 2.84 Dolar seviyesini gördü. Cardano’nun Boğa Koşusu 12 Eylül’de gerçekleşecek akıllı sözleşmeler ile zirve noktaya ulaşması öngörülüyor.

Bitcoin (BTC) için boğa koşusu sinyalleri geçtiğimiz hafta verilmişken 50.000 Dolar seviyesini test ederek ilk olumlu faaliyeti gerçekleştirdi. Gün içinde %3 değer kazanan BTC, kurumsal yatırımcıların elini güçlendirmesiyle 30.000 Dolar seviyesinden hareketlendi.

Çok faktörlü bir duygu analizine dayanan Bitcoin Korku endeksin ise şöyle:

Kripto Para Piyasası toplam market hacmi 2,2 Trilyon Dolar seviyesine yaklaşırken Temmuz ayında değer 1,3 Trilyon Dolar idi.

Kripto para piyasasına öncülük eden BTC’nin yanında çift haneli kazançlar elde eden altcoinler ise piyasada adından söz ettirdi. Cardano (ADA), Polkadot (ADA) ve Solana (SOL) hafta boyunca çift haneli gelirler elde ederek piyasa değerini önümli ölçüde arttırdı.

Fiyat hareketi, Bitcoin’in Temmuz ayında 30.000 doların biraz altına düşmesinden sonra son birkaç hafta içinde sürekli bir genel piyasa toparlanmasını takip ediyor.

Bu arada, Ether’in fiyatı da Mayıs ortasından bu yana en yüksek noktası olan 3.330 doların üzerine çıktı.

Bitcoin (BTC) 50.000 Dolar Seviyesini Yeniden Aldı — Sırada Nereye?

Direnç seviyesi 50.000 Dolar üstünde olurken yukarı doğru sıçrama beklentileri piyasaya hakim. Yukarı yönlü hareket için RSI ve MACD üzerinde yükseliş sinyalleri verilirken Stokastik Osilatör ise düşüş eğiliminde. Günlük ve haftalık grafikler BTC’nin satış sinyalleri verdiğine işaret ediyor. Fakat piyasada ki olumlu hava ve yatırımcıların BTC için boğa koşusu beklentileri yaygın.

BTC: Olası Gelecek Hareketleri

BTC, yatay direnci yakalayarak başladığı yükseliş rallisi önümüzde ki günlerde de devam edecek. Uzun zamandır hareket halinde bulunduğu +-10.000 Dolar direncini kırmasını öngörmediğimiz BTC için aşağı yönlü hareket destek noktası 42.000 Dolar seviyesi.

Bunları da sevebilirsiniz