Bitcoin’in mevcut yörüngesi Cardano, XRP, MATIC ve Dogecoin için ne anlama geliyor?

Geçtiğimiz hafta çılgın bir yolculuğa başlayan Bitcoin’de boğalar, bu sefer net bir üstünlük elde etti. Toplam kripto piyasası değeri bir kez daha 2 trilyon doların üzerine çıktığında, başka bir ralliye yönelik beklenti zirveye ulaştı. Ancak, son birkaç ayda, hafta sonları piyasada özellikle zordu. Hafta sonu beraberinde piyasayı hayrete düşüren düşüşleri getirdi.

Bu hafta sonu yukarı doğru keyifli bir yolculuk mu olacak yoksa piyasa yine düşecek mi?
BTC 47 bin doları test ederken, hafta sonu piyasa duyarlılığına ilişkin spekülasyonlar arttı. Şu ana kadar devam eden yükseliş sorunsuz geçmiş olsa da, boğa koşusunun devam ettiğini gösteren net sinyaller var. Ayrıca, BTC büyük bir dirençle karşı karşıya kaldığı için işler hoş olmayan bir hal aldı.

Bitcoin’in aktif adreslerinde ve günlük aktif adreslerinde kayda değer bir sıçrama olmadı. Bu özellikle kötü bir işaret olmasa da, BTC’nin azalan hakimiyeti öyle. Bitcoin, basın zamanında 46 bin dolar seviyesindeki adımını geri çekerken, piyasa hakimiyeti bir adım geri attı.

Bitcoin sezonu hala tüm hızıyla devam ediyor.
Bitcoin’in hakimiyeti düşerken, genellikle alt sezonun başlaması bekleniyor. Ancak, yazarken durum böyle değildi. BTC hakimiyeti Temmuz ve Haziran aylarından daha düşük seviyelere düşerken, piyasa kral paraya karşı olumlu görünmeye devam etti.

Source: Blockchain center

Altcoin sezon endeksi 8 kadar düşüktü, bu da açıkça Bitcoin sezonu olduğu anlamına geliyordu. Bu veri web sitesine göre, en iyi 50 kripto paranın %75’i geçen sezonda (90 gün) Bitcoin’den daha iyi performans gösterdiğinde bir alt sezon gerçekleşmiş olur. Aynı şeyin piyasada meydana geldiği fark edilmediğinden, devam eden sezonda hala Bitcoin üzerinden eylemler gerçekleşir.

Alt sezon yakın gelecekte yaklaşıyor mu?
Cardano, XRP, MATIC ve Dogecoin gibi alt birimlerin geçen hafta ralli yapmasıyla birlikte piyasa altlarda da yükselişe geçti. Buna bakıldığında, ideal olarak bir alternatif sezonun başlangıcı olmalı ama durum böyle değil. Ancak, bu çok iyi alt sezon öncesi ralli olarak görülebilir. Analist Benjamin Cowen’e göre;
…BTC destek olarak 20 haftalık SMA’nın üzerinde ve mevcut konsolidasyonu 46-48 bin dolar seviyesindeyken, alt seviyelerin yükselmesi için yeterli alan var.”
Çoğu alt, ATH’leri arasındaki boşluğu dolduruyor olsa da, bir ısı haritası, basın zamanında, önemli sayıda alt’ın kırmızıda olduğunu, yani fiyatlarını kaybettiğini vurgular. Bir alt sezonun gerçekten başlaması için daha fazla alternatifin yeşil olması gerekiyordu, ancak bu bir başlangıç gibi görünüyor.

Cryptocurrency Market Overview. Source: Quantify Crypto

Her iki durumda da, hafta sonu büyük bir düşüş ihtimali pek olası değildi. Ancak BTC fiyatlarında bir düzeltme ile piyasa küçük bir düzeltme de görebilir. Bunun dışında çoğu ölçüm sağlıklı işaretler veriyor.

Bunları da sevebilirsiniz