Bitcoin ve Dogecoin, MultiBillion-Dolarlık Spor Endüstrisine Liderlik Etmeye Hazır

Kripto para endüstrisi, birçok endüstride daha fazla kullanım ve uygulama alanı bulduğu için yeni ufuklara doğru genişliyor. Kripto para birimleri ve blok zincir teknolojisi, fintech endüstrisinde hazır bir uygulama buldu ve şimdi spor-eğlence endüstrisi de kapılarını teknolojiye açıyor.

Spor ve eğlence sektörü oyuncuları, kripto para birimlerinin daha fazla benimsenme yolculuğunda, spor platformlarına belirli kripto para birimlerini entegre ettiler.

Bitcoin ve Dogecoin, Crypto’yu Milyar dolarlık spor endüstrisine yönlendirmek için hazır!

2021’de milyarder Mark Cuban’ın sahibi olduğu bir NBA takımı olan Dallas Mavericks, hayranlarından çevrimiçi olarak bilet ve mal ödemesi olarak Dogecoin’i kabul etmeye başladı ve bu hamle için iyi getiriler kaydetti. Dogecoin ayrıca Mart ayında NHL ekibi Vegas Golden Knights tarafından onaylandı ve 2014 yılında hem NASCAR sürücüsü Josh Wise hem de Jamaikalı yarış kızağı Olimpiyat takımına bağışlandı.

Yakın zamanda, İngiltere Premier Ligime tekrar yükselen futbol kulübü Watford, The Athletic raporuna göre 2021-22 sezonu için gömlek kol sponsorunun kripto para birimi Dogecoin olacağını duyurdu. Kulübün Stake.com ile yaptığı sponsorluk anlaşması 1 milyon dolara yakın olacak.

Benzer şekilde, Bitcoin de spor endüstrisinde çok fazla çekiş kazandı. Haziran ayında Kanada Elit Basketbol Ligi (CEBL), oyunculara Bitcoin ile ödeme sunan ilk spor ligi oldu. Cryptocurrency firmaları ayrıca kripto para birimlerine daha fazla tanıtım sağlamak için sponsorluk anlaşmalarında spor takımları ve etkinliklerle ortaklık kuruyor.

Oyun alanından yiyecek ve hatıra eşyalarına kadar uzanan spor endüstrisi, stadyumda, medya haklarında ve sponsorluklarda, küresel GSYİH’den daha hızlı bir büyüme ile bugün dünya çapında 620 milyar dolara kadar değere sahip. Spor endüstrisinin kripto para birimlerini benimsemeye yönelik uzun vadeli beklentileri güçlü görünüyor ve varlık sınıfı bunun benimsenmesinden büyük fayda sağlayacak. Spor endüstrisinde kendilerini popüler olarak gösteren Bitcoin ve Dogecoin, bu benimsemenin önünü açabilir.

Bu arada, spor takımları tarafından taraftarlarına sunulan kripto para jetonları olan taraftar jetonları da, birkaç spor takımının kendi oyunlarını piyasaya sürmesiyle ön plana çıkıyor. Bu, spor endüstrisinin kendisine en uygun olduğunu düşündüğü herhangi bir kanaldan kripto para birimlerine girmek istediğini gösteriyor.

Özellikle, futbol yıldızı Lionel Messi’nin Barcelona’dan Fransız tarafı Paris Saint Germain’e yakın zamanda tamamlanan transferinde, ödemesinin bir kısmı kulübün taraftar tokenindeydi. İlgili miktar açıklanmazken, kulüp bunun ödemesinin “önemli” bir kısmını oluşturduğunu belirtiyor.

Bu arada NFT’ler ön sırada yer alıyor

Uzun vadede, spor endüstrisi tarafından kripto para birimlerinin benimsenmesine yönelik hareketlilik görünüyor ve bu hareketlilik kripto para birimlerine büyük fayda sağlayacak. Kripto endüstrisi gelecekte spor endüstrisi ile birleşebilirken, bu arada NFT’ler son zamanlarda spor koleksiyonlarında oldukça talep görmesiyle dikkatleri üzerine çekiyor.

Spor takımları ve oyuncular tarafından sunulan özel NFT spor koleksiyonları, taraftarlar için daha aşırı meblağlar karşılığında satın alındığından, son zamanlardaki gerçekleşen çılgınlıklar serisine eklendi.

LeBron James’in 1 Şubat 2020’de fotoğrafçı Kimani Okearah tarafından çekilmiş bir fotoğrafı olan mevcut en pahalı NFT, 21.6 milyon dolar değerinde ve alıcıya resmin mevcut bir kopyası ve ham dosyası üzerinde ticari olmayan haklar sunuyor. CoinGecko’nun Nisan ayında yayınladığı bir rapor, NBA’in En İyi Atışları ticaret kartları gibi NFT’lerin en popüler olduğunu gösteriyor.

Kaynak: https://zycrypto.com/

Bunları da sevebilirsiniz