Bitcoin nedir?

Bitcoin Nedir? Bitcoin, Ocak 2009’da oluşturulan dijital bir para birimidir. Satoshi Nakamoto’nun bir teknik incelemede ortaya koyduğu fikirleri takip eder(Bakınız.). Teknolojiyi yaratan kişi veya kişilerin kimliği hala bir sırdır. Bitcoin, geleneksel çevrimiçi ödeme mekanizmalarından daha düşük işlem ücretleri vaadi sunar ve devlet tarafından verilen para birimlerinin aksine, merkezi olmayan bir otorite tarafından işletilir.

Bitcoin bir tür kripto para birimidir. Fiziksel bir bitcoin yoktur, yalnızca herkesin şeffaf erişime sahip olduğu halka açık bir defterde tutulan bakiyeler vardır. Tüm bitcoin işlemleri, büyük miktarda bilgi işlem gücü ile doğrulanır. Bitcoin herhangi bir banka veya hükümet tarafından verilmez veya desteklenmez ve bireysel bir bitcoin bir emtia olarak değerli değildir. Dünyanın birçok yerinde yasal ihale olmamasına rağmen, bitcoin çok popülerdir ve toplu olarak altcoin olarak adlandırılan yüzlerce başka kripto para biriminin piyasaya sürülmesini tetiklemiştir. Bitcoin genellikle “BTC” olarak kısaltılır.

 • 2009 yılında piyasaya sürülen bitcoin, piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para birimidir.
 • Para biriminin aksine, bitcoin, blok zinciri olarak bilinen merkezi olmayan bir defter sistemi kullanılarak oluşturulur, dağıtılır, ticareti yapılır ve saklanır.
 • Bitcoin’in bir değer deposu olarak tarihi çalkantılı olmuştur; nispeten kısa ömrü boyunca birkaç patlama ve düşüş döngüsünden geçti.
 • Yaygın popülerlik ve başarıyı karşılayan en eski sanal para birimi olan bitcoin, ardından bir dizi başka kripto para birimine ilham verdi.

Bitcoin Genel Bilgiler

Bitcoin sistemi, tümü bitcoin kodunu çalıştıran ve blok zincirini depolayan bir bilgisayarlar topluluğudur (“düğümler” veya “madenciler” olarak da adlandırılır). Metaforik olarak, bir blok zinciri bir bloklar topluluğu olarak düşünülebilir. Her blokta bir işlem koleksiyonu bulunur. Blok zincirini çalıştıran tüm bilgisayarlar aynı blok ve işlem listesine sahip olduğundan ve bu yeni blokların yeni bitcoin işlemleriyle doldurulduğunu şeffaf bir şekilde görebildiğinden, kimse sistemi aldatamaz.
Ayrıca bakınız: Blockchain nedir?

Bir bitcoin “düğümü” çalıştırsalar da çalıştırmasalar da herkes bu işlemlerin gerçek zamanlı olarak gerçekleştiğini görebilir. Hain bir eylem elde etmek için, kötü bir aktörün bitcoin’i oluşturan bilgi işlem gücünün %51’ini çalıştırması gerekir. Bitcoin’in Haziran 2021 itibariyle yaklaşık 10.000 düğümü var ve bu sayı artıyor, bu da böyle bir saldırıyı pek olası kılmıyor.

Ayrıca bakınız: Proof of Work (PoW) nedir?

Ancak bir saldırı olursa, bitcoin madencileri – bilgisayarlarıyla bitcoin ağında yer alan insanlar – muhtemelen yeni bir blok zincirine geçer ve kötü aktörün saldırıyı gerçekleştirmek için sarf ettiği çabayı boşa harcar.

Bitcoin jetonlarının bakiyeleri, onları oluşturmak için kullanılan matematiksel şifreleme algoritmasıyla birbirine bağlanan uzun sayı ve harflerden oluşan genel ve özel “anahtarlar” kullanılarak tutulur. Açık anahtar (bir banka hesap numarasıyla karşılaştırılabilir), dünyaya yayınlanan ve başkalarının bitcoin gönderebileceği adres olarak hizmet eder.

Özel anahtarın (ATM PIN’i ile karşılaştırılabilir) korunan bir sır olması amaçlanmıştır ve yalnızca bitcoin aktarımlarını yetkilendirmek için kullanılır. Bitcoin anahtarları, bitcoin ticaretini kolaylaştıran ve kullanıcıların madeni paraların sahipliğini takip etmesine olanak tanıyan fiziksel veya dijital bir cihaz olan bitcoin cüzdanı ile karıştırılmamalıdır. “Cüzdan” terimi biraz yanıltıcıdır, çünkü bitcoin’in merkezi olmayan doğası, asla bir cüzdanda “depolanmadığı” anlamına gelir, bunun yerine merkezi olmayan bir şekilde bir blok zincirinde saklanır.

Eşler Arası Teknoloji/Peer-to-peer Teknoloji nedir?

Bitcoin, anında ödemeleri kolaylaştırmak için eşler arası teknolojiyi kullanan ilk dijital para birimlerinden biridir. Yönetici bilgi işlem gücüne sahip olan ve bitcoin ağına katılan bağımsız bireyler ve şirketler – bitcoin “madenciler” – blok zincirindeki işlemleri işlemekten sorumludur ve ödüller (yeni bitcoin’in piyasaya sürülmesi) ve ödenen işlem ücretleri tarafından motive edilir.

Ayrıca bakınız: Bitcoin madenciliği nedir?

Bu madenciler, bitcoin ağının güvenilirliğini uygulayan merkezi olmayan otorite olarak düşünülebilir. Yeni bitcoin, madencilere sabit, ancak periyodik olarak azalan bir oranda serbest bırakılır. Toplamda çıkarılabilecek sadece 21 milyon bitcoin var. Haziran 2021 itibariyle, 18 milyondan fazla bitcoin var ve çıkarılacak 3 milyondan az bitcoin kaldı.

Bu şekilde, bitcoin ve diğer kripto para birimleri fiat para biriminden farklı çalışır; merkezi bankacılık sistemlerinde para birimi, mallardaki büyümeye uygun bir oranda serbest bırakılır; Bu sistem fiyat istikrarını korumayı amaçlamaktadır. Bitcoin gibi merkezi olmayan bir sistem, yayın hızını önceden ve bir algoritmaya göre ayarlar.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin madenciliği, bitcoin’in dolaşıma girmesi sürecidir. Genel olarak madencilik, blok zincirine eklenen yeni bir blok keşfetmek için hesaplama açısından zor bulmacaları çözmeyi gerektirir.

Bitcoin madenciliği, ağdaki işlem kayıtlarını ekler ve doğrular. Madenciler bir miktar bitcoin ile ödüllendirilir; ödül her 210.000 blokta bir yarıya indirilir. 2009’da blok ödülü 50 yeni bitcoin idi. 11 Mayıs 2020’de üçüncü yarılanma gerçekleşti ve her blok keşfi için ödül 6.25 bitcoine düştü.

Bitcoin madenciliği yapmak için çeşitli donanımlar kullanılabilir. Ancak, bazıları diğerlerinden daha yüksek ödüller verir. Uygulamaya Özgü Tümleşik Devreler (ASIC – Application-Specific Integrated Circuits) olarak adlandırılan belirli bilgisayar yongaları ve Grafik İşlem Birimleri (GPU – Graphic Processing Units) gibi daha gelişmiş işlem birimleri daha fazla ödül elde edebilir. Bu ayrıntılı madencilik işlemcileri “madencilik kuleleri” olarak bilinir.

Bir bitcoin sekiz ondalık basamağa bölünebilir (bir bitcoinin 100 milyonda biri) ve bu en küçük birime Satoshi denir. Gerekirse ve katılan madenciler değişikliği kabul ederse, bitcoin sonunda daha da fazla ondalık basamağa bölünebilir yerler.

Kaynakça

 • Bitcoin: “Sıkça Sorulan Sorular” – https://bitcoin.org/en/faq#what-is-bitcoin
 • Bitnode’lar. “KÜRESEL BITCOIN DÜĞÜM DAĞILIMI.” –
 • Dünya Çapında Bitcoin Satın Alın. “Kaç Bitcoin Var?” –
 • Bitcoin.com. “Bitcoin’in Üçüncü Yarılanması Tamamlandı: Ödül, Önceki Zaman Tahminlerinden Şaşırtıcı Şekilde Daha Hızlı Kesildi.”
 • Bitcoin.com. “10 Yıl Önce Bitcoin’in Genesis Bloğu Tarihin Yönünü Değiştirdi.”
 • Forbes. “John McAfee, Bitcoin’in En Büyük Gizemini Çözdüğünü Düşünüyor—Satoshi Nakamoto Kimdir?”
 • Bitcoin Dergisi. “Genesis Dosyaları: Hashcash veya Adam Back Bitcoin’in Motor Bloğu’nu Nasıl Tasarladı.”
 • Reuters. “Dünyada bir ilk olan El Salvador, bitcoin’i yasal ihale haline getiriyor.”
 • MarketWatch. “Bitcoin: ‘En yüksek risk, en yüksek getiri.'”
 • New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı. “Sanal Para Birimi İşletmeleri.”
 • Securities and Exchange Commission. “SEC, Teksaslı Adamı Bitcoin Tabanlı Ponzi Şemasını Çalıştırmakla Suçluyor.”
 • Consumer Financial Protection Bureau. “Sanal Para Birimlerinin Tüketicilere Yönelik Riskleri.”
 • CoinDesk. “Bitcoin.”

Bunları da sevebilirsiniz