Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin Madenciliği Nedir? Bitcoin madenciliği, karmaşık hesaplamalı matematik problemlerini çözen yüksek güçlü bilgisayarlar tarafından gerçekleştirilir.

Bitcoin madenciliği, bir hesaplama bulmacasını çözerek yeni bitcoin oluşturma sürecidir. Bitcoin madenciliği, Bitcoin’in dayandığı işlemlerin defterini korumak için gereklidir. Madenciler, madencilik operasyonlarını hızlandırmak için karmaşık makineler kullanarak son birkaç yılda çok karmaşık hale geldi.

Bitcoin madenciliğinin sonucu iki yönlüdür. İlk olarak, bilgisayarlar Bitcoin ağındaki bu karmaşık matematik problemlerini çözdüklerinde, yeni bitcoin üretirler (bir madencilik operasyonunun yerden altını çıkarmasından farklı olarak). İkincisi, bitcoin madencileri, hesaplamalı matematik problemlerini çözerek, işlem bilgilerini doğrulayarak Bitcoin ödeme ağını güvenilir ve güvenli hale getirir.

Birisi herhangi bir yere bitcoin gönderdiğinde buna işlem denir. Mağazada veya çevrimiçi olarak yapılan işlemler bankalar, satış noktası sistemleri ve fiziksel makbuzlar tarafından belgelenir. Bitcoin madencileri, işlemleri “bloklarda” bir araya toplayarak ve bunları blok zinciri adı verilen halka açık bir kayda ekleyerek aynı şeyi başarır. Düğümler daha sonra gelecekte doğrulanabilmeleri için bu blokların kayıtlarını tutar.

Bitcoin madencileri blok zincirine yeni bir işlem bloğu eklediğinde, işlerinin bir kısmı bu işlemlerin doğru olduğundan emin olmaktır. Özellikle, bitcoin madencileri, çift harcama adı verilen benzersiz bir dijital para birimi tuhaflığı olan bitcoin’in kopyalanmamasını sağlar. Basılı para birimlerinde sahtecilik her zaman bir sorundur. Ancak genellikle, mağazada 20 dolar harcadığınızda, bu fatura memurun elindedir. Ancak dijital para birimi ile bu farklı bir hikaye.

Dijital bilgiler nispeten kolay bir şekilde yeniden üretilebilir, bu nedenle Bitcoin ve diğer dijital para birimlerinde, harcama yapan kişinin Bitcoin’inin bir kopyasını oluşturma ve orijinalini elinde tutarken başka bir tarafa gönderme riski vardır.

Bitcoin madencilikten ne kadar kazanırım?

Tek bir günde 300.000’e varan satın alma ve satış gerçekleştiği için, bu işlemlerin her birinin doğrulanması madenciler için çok büyük bir iş olabilir. Çabalarının karşılığı olarak madencilere, sisteme yeni bir işlem bloğu eklediklerinde bitcoin verilir.

Her blokla serbest bırakılan yeni bitcoin miktarına blok ödülü denir. Blok ödülü her 210.000 blokta bir (veya kabaca dört yılda bir) yarıya indirilir. 2009’da 50 oldu. 2013’te 25, 2018’de 12.5, 2020 Mayıs’ta ise yarıya inerek 6.25’e indi.

Madenciler ağ kullanıcılarının ödeyeceği işlemleri işleme ücretleri ile ödüllendirilecek. Bu ücretler, madencilerin hala madencilik yapma ve ağı devam ettirme teşvikine sahip olmalarını sağlar. Buradaki fikir, bu ücretler için rekabetin, yarılanmalar bittikten sonra düşük kalmasına neden olacağıdır.

Bu yarılanmalar, yeni madeni paraların oluşturulma oranını düşürür ve böylece mevcut arzı düşürür. Bu, yatırımcılar için bazı sonuçlara neden olabilir, çünkü altın gibi arzı düşük olan diğer varlıklar yüksek talebe sahip olabilir ve fiyatları yükseltebilir. Bu yarılanma oranında, dolaşımdaki toplam bitcoin sayısı 21 milyon sınırına ulaşacak ve bu da para birimini zaman içinde tamamen sınırlı ve potansiyel olarak daha değerli hale getirecek.

Bitcoin İşlemlerini Doğrulama

Bitcoin madencilerinin işlemleri doğrulamaktan gerçekten bitcoin kazanmaları için iki şeyin gerçekleşmesi gerekir. İlk olarak, teorik olarak bir işlem kadar küçük olabilen ancak her bir işlemin ne kadar veri depoladığına bağlı olarak genellikle birkaç bin olan bir megabayt (MB) değerinde işlemi doğrulamaları gerekir.

İkincisi, blok zincirine bir işlem bloğu eklemek için madenciler, iş kanıtı olarak da adlandırılan karmaşık bir hesaplamalı matematik problemini çözmelidir. Gerçekte yaptıkları şey, karma adı verilen, hedef karmadan küçük veya ona eşit olan 64 basamaklı onaltılık bir sayı bulmaya çalışmaktır. Temel olarak, bir madencinin bilgisayarı, birime bağlı olarak, olası tüm 64- bir çözüme ulaşana kadar basamaklı sayılar. Başka bir deyişle, bu bir kumar.

Ağustos 2020 itibariyle en son bloğun zorluk seviyesi 16 trilyondan fazladır. Yani bir bilgisayarın hedefin altında hash üretme olasılığı 16 trilyonda 1’dir. Bunu perspektife koymak gerekirse, tek bir piyango bileti ile Powerball ikramiyesini kazanma olasılığınız, tek bir denemede doğru hash’i seçmenizden yaklaşık 44.500 kat daha fazladır. Neyse ki, madencilik bilgisayar sistemleri birçok hash olasılığını ortaya çıkarıyor. Bununla birlikte, bitcoin için madencilik, büyük miktarda enerji ve karmaşık bilgi işlem işlemleri gerektirir.

Zorluk seviyesi, madencilik oranlarını sabit tutmak amacıyla her 2.016 blokta bir veya kabaca iki haftada bir ayarlanır. Yani, bir çözüm için ne kadar çok madenci rekabet ederse, sorun o kadar zorlaşacaktır. Bunun tersi de doğrudur. Hesaplama gücü ağdan çıkarılırsa, madenciliği kolaylaştırmak için zorluk aşağı doğru ayarlanır.

Bunları da sevebilirsiniz