Avrupa’nın İlk Bitcoin Vadeli İşlem Ürünü Eurex’te Piyasaya Sürülecek

Europe’s First Bitcoin Futures Product to Be Launched on Eurex

Eurex, dijital varlık sağlayıcısı ETC Group’un girişimiyle 13 Eylül’de Avrupa’nın ilk Bitcoin vadeli işlemlerini listeleyecek.

ABD, bir ETF’nin onaylanması konusunda hala anlaşamamış olsa da, Avrupa, önde gelen dijital varlığa dayalı menkul kıymetler sağlayıcısı olan ETC Group tarafından başlatılan ilk Bitcoin vadeli işlemlerini şimdiden sürdürüyor.

Avrupa’nın İlk Bitcoin Vadeli İşlemleri
Avrupa’nın en büyük türev borsası olan Eurex, 13 Eylül 2021’de ilk Bitcoin ETN (borsada işlem gören tahvil) vadeli işlemlerini listeleyecek.

Böylece yatırımcıların, dünyanın ilk borsada işlem gören ürünü olan ETC Group’un BTCetc Physical Bitcoin’ine (BTCE) dayalı gelecekteki sözleşmelere erişmelerini sağlayacak. Bitcoin vadeli işlem opsiyonu, Avrupa’da kurumsal talebin artmasından kaynaklanıyor.

“Bitcoin’e güvenli maruz kalma için artan kurumsal talep göz önüne alındığında, bu Bitcoin ETN vadeli işlemlerini Eurex’teki düzenlenmiş ticaret ve takas altyapımızda listelemeye başlamaktan mutluluk duyuyoruz.

Yeni gelecek analojilerinde, merkezi takas, netleştirme ve risk yönetimi açısından diğer türev sözleşmeleriyle aynı şekilde ele alındığından, bu borsada işlem görev tahvil daha fazla sayıda piyasa katılımcısının Bitcoin ticaretini yapmasına izin verecek” dedi.

Haziran 2020’de piyasaya sürülen ETC Group, şu anda borsada faaliyet gösteren birkaç firma ile dünyanın en büyük işlem gören kripto ETP’lerinden biridir. Şirkete göre, vadeli işlem sözleşmesi, %100 BTC tarafından desteklenen BTCE’de alınıp satılacak ve fiziksel olarak teslim edilecek.

Avrupa ABD’nin Önünde
ABD’deki düzenleyici ortam, kripto piyasasını desteklemedi. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu gibi düzenleyici kurumlar şu anda tek bir BTC ETF başvurusunu onaylamak durumdadır..

Bu bağlamda, kripto para birimlerine bağlı ürünlere yönelik kurumsal talebin ABD’ye kıyasla hızla artmasının ardından Avrupa, kripto ürünleri için daha dostça bir ortam olduğunu kanıtlıyor.

Bazı Avrupa yasaları artık kripto para birimlerini her zamankinden daha fazla destekliyor. CryptoPotato’nun 1 Ağustos’ta bildirdiği gibi, Almanya merkezli kurumsal fonlar portföylerinin %20’sini dijital varlıklara tahsis edebilecek. Girişim, çeşitli yerel kuruluşların kripto ile ilgili ürünlere maruz kalma talep etmesinden sonra geldi.

Bunları da sevebilirsiniz