Altcoin Nedir?

Altcoin Nedir? Altcoinler, Bitcoin dışındaki kripto para birimleridir. Bitcoin ile aynı özellikleri paylaşırlar, ancak diğer yönlerden de onlardan farklıdırlar. Örneğin, bazı altcoinler blok üretmek veya işlemleri doğrulamak için farklı bir konsensüs mekanizması kullanır. Veya akıllı sözleşmeler veya düşük fiyat oynaklığı gibi yeni veya ek özellikler sağlayarak kendilerini Bitcoin’den ayırırlar.

Mart 2021 itibariyle, neredeyse 9.000 kripto para birimi vardı. CoinMarketCap’e göre, altcoinler Mart 2021’de toplam kripto para piyasasının %40’ından fazlasını oluşturuyordu. Bitcoin’den türetildikleri için altcoin fiyat hareketleri Bitcoin’in yörüngesini taklit etme eğilimindedir. Ancak analistler, kripto para birimi yatırım ekosistemlerinin olgunluğunun ve bu paralar için yeni pazarların geliştirilmesinin, Bitcoin’in ticaret sinyallerinden bağımsız olarak altcoinler için fiyat hareketleri yapacağını söylüyor.

  • “Altcoins” terimi, Bitcoin dışındaki tüm kripto para birimlerini ifade eder.
  • Mart 2021 itibariyle, altcoinler toplam kripto para piyasasının %40’ını oluşturuyor ve 9.000’den fazla kripto para birimi ve sayım var.
  • Ana altcoin türlerinden bazıları, madencilik tabanlı kripto para birimleri, sabit paralar, güvenlik belirteçleri ve hizmet belirteçlerini içerir.
  • Altcoinler, teknoloji ile birlikte kullanım gelişmeye devam ettikçe gelecekte Bitcoin dışında yalnızca madencilik tabanlı kripto para birimlerini içerebilir.
  • Ethereum ve Binance Coin, Mart 2021 itibariyle piyasa değerine göre en büyük altcoinlerdi.

Altcoin Hakkında

“Altcoin”, Bitcoin’e karşı tüm alternatifleri içerir. Bitcoin ve altcoinler için temel çerçeve benzerdir. Böylece, kodu paylaşırlar ve eşler arası sistemler olarak veya aynı anda büyük miktarda veri ve işlemi işleyebilen dev bir bilgisayar olarak işlev görürler. Bazı durumlarda altcoinler, dijital işlemler için ucuz bir yöntem haline gelerek bir sonraki Bitcoin olmayı da hedefliyor.

Ancak iki varlık arasında da bazı farklılıklar vardır.

Bitcoin, bir kripto para biriminin ilk yinelemeleri arasındadır ve felsefesi ve tasarımı, diğer madeni paraların geliştirilmesi için bir ölçüt oluşturur. Bununla birlikte, uygulanmasının çeşitli eksiklikleri vardır. Örneğin, bloklar oluşturmak için kullanılan fikir birliği mekanizması olan İş Kanıtı (PoW), enerji yoğun ve zaman alıcıdır. Bitcoin’in akıllı sözleşme yetenekleri de sınırlıdır.

Altcoinler, rekabet avantajı sağlamak için Bitcoin’in algılanan sınırlamalarını geliştirir. Birkaç altcoin, enerji tüketimini ve blok oluşturmak ve yeni işlemleri doğrulamak için gereken süreyi en aza indirmek için Hisse Kanıtı (PoS) konsensüs yöntemini kullanır.

Başka bir örnek, Ethereum’daki akıllı sözleşmelerde gaz (veya işlem maliyetleri için ödeme) olarak kullanılan, piyasa değerine göre dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan eterdir. Altcoinler ayrıca Bitcoin’e karşı geleneksel eleştirileri de ele alıyor. Örneğin, stablecoin’ler Bitcoin’in fiyat oynaklığını göstermez, bu da onları günlük işlemler için ideal araçlar haline getirir.

Altcoinler kendilerini bu şekilde Bitcoin’den ayırarak kendilerine bir pazar oluşturmuşlardır. Buna karşılık, bu, potansiyellerini Bitcoin’e alternatif olarak gören yatırımcıları cezbetti. Yatırımcılar, altcoinler daha fazla çekiş ve kullanıcı topladıkça ve fiyatta değer kazandıkça kâr etmeyi umuyorlar.

Altcoin Türleri
İşlevlerine ve fikir birliği mekanizmalarına bağlı olarak, altcoinler çeşitli tat ve kategorilerde gelir. İşte daha önemli olanlardan bazılarının kısa bir özeti:

Maden Tabanlı altcoin nedir? / Mining-Based altcoin nedir?

Adlarından da anlaşılacağı gibi, madenciliğe dayalı altcoinler çıkarılmaktadır. Madenciliğe dayalı altcoinlerin çoğu, bloklar oluşturmak için sistemlerin zor problemleri çözerek yeni paralar oluşturduğu bir yöntem olan Proof-of-Work’ü (PoW) kullanır. Madenciliğe dayalı altcoinlere örnek olarak Litecoin, Monero ve Zcash verilebilir. 2020’nin başlarındaki en iyi altcoinlerin çoğu, madencilik tabanlı kategoriye girdi. Madenciliğe dayalı altcoinlere alternatif, önceden kazılmış madeni paralardır. Bu tür paralar bir algoritma aracılığıyla üretilmez, ancak kripto para piyasalarında listelenmeden önce dağıtılır. Önceden mayınlı bir madeni para örneği, Ripple’ın XRP’sidir.

Stabil Altcoinler nedir?

Kripto para ticareti ve kullanımı, lansmanından bu yana oynaklıkla işaretlendi. Stablecoin’ler, değerlerini fiat para birimleri, değerli metaller veya diğer kripto para birimleri gibi bir mal sepetine sabitleyerek bu genel oynaklığı azaltmayı amaçlar. Sepet, kripto para birimi başarısız olursa veya sorunlarla karşılaşırsa, sahipleri kullanmak için bir yedek görevi görür. Stabilcoinler için fiyat dalgalanmalarının dar bir aralığı aşması amaçlanmamıştır.

Sosyal medya devi Facebook’un Diem’i, stablecoin’in en ünlü örneğidir. Dolar destekli bir madeni paradır. Diğer stabil coin örnekleri USDC ve MakerDAO’dur.

Güvenlik Jetonları nedir? Güvenlik Tokenleri nedir?

Menkul kıymet belirteçleri, dijital bir kökene sahip olmaları dışında, borsalarda işlem gören menkul kıymetlere benzer. Menkul kıymet belirteçleri geleneksel hisse senetlerine benzer ve genellikle sahiplik veya sahiplerine temettü ödemesi şeklinde eşitlik vaat ederler. Bu tür belirteçler için fiyat artışı beklentisi, yatırımcıların bunlara para yatırması için büyük bir çekiliştir. Güvenlik belirteçleri genellikle yatırımcılara ilk madeni para teklifleri veya ICO’lar aracılığıyla sunulur.

Yardımcı tokenler nedir?

Hizmet belirteçleri, bir ağ içinde hizmet sağlamak için kullanılır. Örneğin, hizmet satın almak veya ödülleri kullanmak için kullanılabilirler. Güvenlik belirteçlerinden farklı olarak, hizmet belirteçleri temettü ödemez veya mülkiyet hissesiyle ayrılmaz. Bir ağda depolama alanı satın almak için kullanılan Filecoin, yardımcı program belirtecine bir örnektir.

Altcoinler İyi Yatırımlar mı?

Altcoinler için pazar yeni oluşuyor. Eşit olmayan bir eşleşmedir. Kripto para piyasalarında listelenen altcoinlerin sayısı son on yılda hızla arttı ve kısa vadeli karlar elde etmek için fiyat hareketleri üzerine hararetle bahis oynayarak perakende yatırımcı ordularını cezbetti. Ancak bu tür yatırımcılar, yeterli piyasa likiditesi yaratmak için gerekli sermayeye sahip değillerdir.

Zayıf piyasalar ve düzenleme eksikliği, altcoin değerlemelerinde cıva volatilitesine neden olur.

12 Ocak 2018’de 1299,95$’a ulaşan Ethereum’un ether örneğini düşünün. Bir aydan kısa bir süre sonra 597,36$’a düştü ve yıl sonuna kadar eterin fiyatı 89,52$’a düştü. Altcoin, iki yıl sonra 2.000 doların üzerinde rekor fiyatlara ulaştı. Zamanlanmış işlemler, tüccarlar için zengin bir kâr sağlayabilir.

Ama bir problem var. Kripto para piyasaları henüz olgunlaşmadı. Birkaç denemeye rağmen, kripto para birimlerini değerlendirmek için tanımlanmış bir yatırım kriteri veya metrik yoktur. Çoğunlukla, altcoin piyasası spekülasyon tarafından yönlendiriliyor. Yeterli çekiş elde edemeyen veya yatırımcıların parasını topladıktan sonra ortadan kaybolan birkaç ölü kripto para vakası var.

Bu nedenle, altcoin piyasası, volatiliteye meyilli, düzensiz ve gelişmekte olan bir piyasada faaliyet göstermenin büyük riskini üstlenmeye istekli yatırımcılar içindir. Ayrıca, vahşi fiyat dalgalanmalarından kaynaklanan stresle de başa çıkabilmelidirler. Bu tür yatırımcılar için kripto para piyasaları harika getiriler sunuyor.

Altcoinlerin Geleceği

Altcoinlerin ve aslında kripto para birimlerinin geleceği hakkındaki tartışmalar, 19. yüzyılda federal olarak verilen bir dolar meselesine yol açan koşullarda emsal teşkil ediyor. O zamanlar, Amerika Birleşik Devletleri’nde dolaşan çeşitli biçim ve türde yerel para birimleri vardı. Her biri benzersiz özelliklere sahipti ve farklı bir enstrüman tarafından desteklendi. Örneğin, Altın sertifikaları Hazine’deki altın mevduatları ile desteklendi. İç Savaşı finanse etmek için kullanılan ABD banknotları hükümet tarafından desteklendi.

Yerel bankalar, bazı durumlarda hayali rezervlerle desteklenen kendi para birimlerini de ihraç ediyorlardı. Bu çok sayıda para birimi ve finansal araç, altcoin piyasalarındaki mevcut durumla paralellik gösteriyor. Bugün piyasalarda her biri farklı bir amaca ve pazara hizmet ettiğini iddia eden binlerce altcoin bulunmaktadır.

Altcoin piyasalarındaki mevcut durumun, tek bir kripto para biriminde konsolide edilmesi pek olası değildir. Ancak, kripto pazarlarında listelenen 1800’den fazla altcoinin çoğunluğunun hayatta kalamayacağı da muhtemeldir. Altcoin piyasası, güçlü fayda ve kullanım durumlarına sahip olan ve piyasalara hakim olacak bir grup altcoin etrafında birleşecek.

Kripto pazarlarında çeşitlenmek isteyen yatırımcılar için altcoinler, ufuklarını Bitcoin’in ötesine genişletmenin ucuz bir yoludur. Kripto para piyasalarındaki ralliler, Bitcoin tarafından üretilenlerin katları olan getiriler üretti. Ancak altcoin yatırımıyla ilgili riskler var, bunlardan en önemlisi düzenleme yokluğu. Kripto para piyasalarının olgunlaşması, muhtemelen sektöre daha fazla karmaşıklık ve sermaye getirerek, düzenleme ve daha az oynaklığın önünü açacak.

Altcoin Sıkça Sorulan Sorular

Altcoin Nedir?
Altcoin terimi, Bitcoin dışındaki kripto para birimlerini ifade eder. Bu tür paralar, yeteneklerini genişleterek ve eksikliklerini kapatarak kendilerini Bitcoin’den ayırır.

En İyi 10 Altcoin Nedir?
Mart 2021 itibariyle ilk 10 altcoin Ethereum, Binance Coin, Tether, Cardano, Polkadot, XRP, Uniswap, THETA ve Litecoin’dir.1

Altcoin Ne Kadar?
Altcoinler, birkaç sentten binlerce dolara kadar oldukça geniş bir fiyat aralığına sahiptir. Örneğin, Ethereum’un etheri, en değerli beşinci kripto para birimi olan Ripple’ın XRP’sinin 0,89 dolardan işlem gördüğü gün 1.979,58 dolardan işlem görüyordu.

Yatırım Yapılabilecek En İyi Altcoin Nedir?
Piyasa değerine göre ether en büyük ve en köklü altcoindir. Akıllı sözleşme yetenekleri kanıtlanmış kullanım durumlarına sahiptir ve son zamanlarda tartışmasız en karmaşık blok zinciri platformlarından biri olan Ethereum’un bir parçasıdır.

Altcoinler İyi Yatırımlar mı?
Altcoinler, Bitcoin ile ilişkili yatırım risklerinin çoğuna sahiptir. Ek olarak, küçük altcoinlerin çoğu likit değildir. Ancak ether ve XRP gibi köklü altcoinler, Bitcoin’in rakibidir.

Alt çizgi
Altcoinler, portföylerini çeşitlendirmekle ilgilenen kripto para piyasası yatırımcılarına iyi alternatiflerdir. Bazıları, Ethereum’un etheri gibi isimleriyle tanınabilir olsa da, neredeyse 9.000 altcoin’in çoğunluğu hala bir iz bırakıyor. Altcoinler, kripto para birimlerinin modern finansı yeniden şekillendirme potansiyelini temsil ediyor. Ancak yatırımcılar yatırım yapmadan önce araştırmalarını yapmalıdır. Altcoin’lerle ilişkili riskler benzerdir veya bazı durumlarda Bitcoin yatırımındaki risklerden daha fazladır.

Bunları da sevebilirsiniz