70 Dolara Yakın Solana, Önümüzdeki Aylarda Yükselebilir mi?

Solana (SOL), son 24 saat içinde neredeyse %20 artışla inanılmaz bir ralli içinde. Daha yüksek zaman dilimlerinde, kripto para birimi 7 günlük ve aylık grafikte %70 ve %141 kar kaydediyor.

SOL on a rally in the daily chart. Source: SOLUSDT Tradingview

Ethereum‘un potansiyel katil ekosistemlerinden biri olarak algılanan Solana, büyümeye ve kripto alanından dikkat çekmeye devam ediyor. DeFi yatırımcısı Daniel Cheung kısa süre önce SOL’nin fiyatının daha fazla takdir edilmesini destekleyen temeller hakkında bir rapor yayınladı.

Cheung, bu kripto para biriminin herhangi bir kripto yatırımı için “en iyi” ödül/risk senaryolarından birini sunduğuna inanıyor ve “Solana Yazının” gelişini öngörüyor. Bu proje, yüksek ölçeklenebilirliği ve düşük maliyetli akıllı sözleşme platformu nedeniyle basit bir adımla başladı ve üzerine koyarak devam ediyor.

Ayrıca, sharding gibi çözümler olmadan da bir ekosistemde yüksek düzeyde ölçeklenebilirlik sağlıyor. Cheung, bu özelliklerin Solana üzerinde oluşturulan uygulamanın “eşzamanlı birleştirilebilirliğe” sahip olmasına izin verdiğine inanıyor.

Bu önemlidir, çünkü tek bir paylaşılan durum ve eşzamanlı birleştirilebilirlik ile Solana’daki her uygulama birbiriyle atomik olarak iletişim kurabilir.

Ethereum, Proof-of-Work konsensüs algoritmasından Proof-of-Stake‘e geçişi ile ilerledikçe, DeFi ekosistemi bu özelliği kaybedebilir. Bu nedenle, bazı uygulamalar birbirleriyle daha az birlikte çalışabilir hale gelebilir veya tamamen çalışmayı durdurabilir.

Solana İçin Düşüş Durumu

Solana Vakfı, ağının güvenliğini artırmak, sansüre daha dayanıklı hale getirmek ve SOL sahiplerine ekosisteme katılmak için daha fazla teşvik sağlamak amacıyla hisse havuzları başlattı.

İkincisi, ağın merkezileşme düzeyine ek olarak, projeyi eleştirenler tarafından yapılan en ağır eleştirilerden biri olmuştu. Cheung, bunun Solana’nın ağın “gelecekte asla yeterince merkezileşmeyebileceğini” iddia eden düşüş tezinin bir parçası olduğuna inanıyor.

Bu ekosistemin daha fazla çekiş kazanmasını engelleyebilecek ikinci kısım, Ethereum’un kendisidir. Bu rakip hala DeFi projelerinin çoğunu destekliyor, dApp’ler ve ekosistemin geliştirilmesi, ikinci katman çözümleri ve daha fazlası üzerinde çalışan çok sayıda geliştiriciye sahip.

Cheung, Solana’nın “Ethereum’a karşı dik bir yokuş yukarı savaşla karşı karşıya olduğunu” iddia etti. Bununla birlikte, DeFi, kripto endüstrisinin hala erken aşamasında olduğundan daha görünür olduğu sektörlerden biridir ve Cheung’un dediği gibi kaçınılmaz olarak “çok zincirli bir dünyaya” doğru ilerleyebilir ve şunları ekledi:

“Akıllı sözleşmelerin kazananın her şeyi aldığı bir pazar olup olmayacağı hala belirsiz. Ethereum şu anda lider durumdayken, veri noktaları giderek artan bir şekilde çok zincirli bir geleceğe işaret ediyor, en azından bu pazar oynandıkça öngörülebilir gelecek için.”

Ayrıca, merkezileşme konusunda yatırımcı, bir blok zincirinin doğru merkeziyetçilik dengesine sahip olup olmadığı konusunda çok fazla tartışmalar doğurduğunu yineledi. Cheung, 1.000 veya 10.000 düğümün yeterli olabileceğini tahmin ediyor, bu da bu ağa yönelik eleştirilerin cevabı olacağına inanıyor.

Yatırımcı tarafından sunulan veriler, SOL ekosistemindeki geliştirme faaliyetinin “çok iyi bir eğilim gösterdiğini” ve fiyat artışına eşlik ettiğini iddia ediyor. FTX CEO’su Sam Bankman Fried gibi kripto alanındaki ilgili rakamlar Solana ile “ağır şekilde ilgili” olduğundan, trend önümüzdeki aylarda devam edecek gibi görünüyor.

Cheung, Bankman Fried’in bu ekosisteme ciddi yatırımlar yaptığını belirterek, borsa ve geleneksel finans, spor ve diğer yatırımcılar, politikacılar, ünlüler ve diğerleri ile ortaklıkları pekiştiren dış yatırımlar yapıyor.

Kaynak: https://www.newsbtc.com/

Bunları da sevebilirsiniz